İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Biden, Alaska’da verilen sondaj izinlerini iptal edecek

ABD’de Joe Biden idaresi, eski Lider Donald Trump periyodunda Alaska’daki koruma altındaki bölgelerde petrol ve gaz sondajı için verilen müsaadeleri iptal edeceklerini açıkladı.

Biden, Alaska’da verilen sondaj izinlerini iptal edecek
07 Eylül 2023 - 21:12

ABD İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İçişleri Bakanlığı, Arktik Ulusal Müdafaa Bölgesi’ndeki petrol ve gaz lisanslarını iptal ederek, Alaska’daki Ulusal Petrol Rezervine yeni müdafaalar getiriyor.” tabirine yer verildi.

İçişleri Bakanı Deb Haaland da gazetecilere mevzuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu adımla, kimsenin dünyanın en hassas bölgelerinde petrol sondajı yapma hakkı olmayacak. Kamusal alanlar tüm ABD’lilerindir” değerlendirmesinde bulundu.

Biden da yaptığı yazılı açıklamada, Haaland’a dayanak vererek, “Bu adım, ezelden beri bölgede yaşayan Alaskalı yerlilerin kültürü, tarihi ve bilgeliğini onurlandırırken, Arktik bölgeleri ve yaban hayatını koruyacaktır” görüşünü paylaştı.

Öte yandan, Biden idaresi, son periyotta bölgede 8 milyar dolarlık sondaj yapılması için onayladığı projeyi iptal etmedi.

Alaska’daki yaban hayatı müdafaa bölgesi, kutup ayıları, ren geyikleri ve göçmen kuşlara mesken sahipliği yaparken, bölgede 11 milyar varil petrol rezervi olduğu varsayım ediliyor.

Trump devrinde, bölgedeki birtakım alanlarda petrol ve gaz aranması için firmalara müsaade verilmiş, bu da çevrecilerin reaksiyonunu toplamıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34