İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Beyaz eşya iç satışları Temmuz’da yüzde 44 arttı

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) bilgilerine nazaran beyaz eşya iç satışları satışları yıllık yüzde 44 artışla 885 bin 848 adet oldu. Temmuz’da beyazeşya üretimi de yıllık yüzde 17 artışla 2 milyon 43 bin olarak kaydedildi.

Beyaz eşya iç satışları Temmuz’da yüzde 44 arttı
28 Ağustos 2023 - 9:48

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) datalarına nazaran yılın birinci yedi ayında 6 ana eserde geçen yılın birebir periyoduna kıyasla iç satışlar yüzde 21 oranında artarak 5 milyon 909 bin 946 adede ulaştı.

İç satışlara ay bazında bakıldığında da Temmuz ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 44 oranında artışla, 885 bin 848 adet satış gerçekleşti.

Öte yandan global gelişmelerden kaynaklı olarak ihracatta yaşanan aksiliklerin endüstriye tesirinin sürdüğü izlendi.

Yılın birinci 7 ayında evvelki yılın birebir periyoduna nazaran ihracat yüzde 11 oranında azaldı.

TÜRKBESD İdare Heyeti Lideri Gökhan Sığın, datalara ait değerlendirmesinde, “Temmuz ayı açısından ise evvelki yıla kıyasla bu ay yüzde 4 oranında bir toparlanma yaşadık. Bu bakımdan ihracattaki düşüş trendinin azalarak da olsa sürdüğünü söyleyebiliriz. Üretimde ise Ocak-Temmuz periyodunda geçen yılın tıpkı devriyle misal düzeyleri (18 milyon 623 bin 965 adet) korurken, evvelki yıla kıyasla Temmuz ayında üretimimiz yüzde 17 oranında artarak 2 milyon 430 bin 593 adede ulaştı. Tüm bu bilgilere ek olarak yılın birinci 7 ayının toplamına baktığımızda, altı ana eserde ihracat ve iç satışlardan oluşan toplam satışlarımız 18 milyon 777 295 adet olarak gerçekleşerek yüzde 3 oranında azalma kaydetti” dedi.

Geçen yılın Temmuz ayına oranla toplam satışların yüzde 15 arttığına dikkat çeken Sığın, iç piyasadaki hareketliliğin tesiriyle üretim ve istihdam düzeylerinin korunduğunu lisana getirdi.

Sığın, iç piyasadaki olumlu seyrin de devam etmesini beklediklerini, bu ivmeyi riske edebilecek düzenlemeleri ise yakından takip ettiklerini kelamlarına ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34