İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bankalarda kredi-mevduat faiz makası pozitifte

TL mevduat faizi ile kredi faizi ortasındaki fark uzun vakit sonra bankaların lehine döndü. TL mevduat faizi ile ticari kredi faizleri ortasındaki makas 3,6 puanda.

Bankalarda kredi-mevduat faiz makası pozitifte
29 Ağustos 2023 - 0:12

EBRU USTA/BLOOMBERG HT PARA VE SERMAYE PİYASALARI MÜDÜRÜ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) düzenlemeleriyle kredi faiz oranları seçim sürecine kadar gerilemeye devam ederken mevduat faizlerindeki yükselişle bankaların kredi-mevduat makasında aksine gidiş derinleşmişti. Fakat Haziran ayından bu yana mevduat faizlerinde düşüş, kredi faiz oranlarındaki yükselişle makas aylar sonra tekrar artı bölgeye geçti.

Seçimden evvelki süreçte yüzde 42 ile 2003 yılından bu yana en yüksek düzeye yükselen mevduat faiz oranı, seçim sonrasında gerilemiş ve yüzde 27,8 ortalamaya inmişti. Mevduat faizi son hafta, ortalamada yüzde 27’lerden yüzde 30’lara tekrar yükseldi. Geçen hafta, TCMB tarafından bankaların menkul değer tesisi uygulamasında yapılan değişiklikle, vadesi gelen kur muhafazalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme amacı getirilirken bugün başlayan bu uygulamayla mevduat faizlerinde tekrar yükseliş eğiliminin hakim olması da bekleniyor.

TCMB’nin geçen yılın Ağustos ayından itibaren uygulamaya koyduğu makroihtiyati önlemler ve siyaset faizi indirimleri sonrasında kredi faiz oranlarında gerileme görülürken mevduat faizlerindeki artışla bankaların kredi-mevduat makası zıt tarafta ilerlemiş ve bu yılın Haziran ayına kadar negatif bölgede derinleşmeye devam etmişti.

TCMB datalarına nazaran, bankalarda kurumsal kredi kartı ve KMH hariç ortalama ticari kredi faizi yılbaşındaki yüzde 13’ten 18 Ağustos haftasında yüzde 31,28’e kadar yükseldi.

Aynı periyotta muhtaçlık kredisi faizi yüzde 29,37’den yüzde 47,12’ye yükselirken KMH dahil gereksinim, taşıt ve konut kredisinin ortalama faizi ise yüzde 24,53 düzeylerinden yüzde 33,68’e yükseliş kaydetti.

TL mevduat faizleri son haftalarda tekrar artış eğiliminde

Geçtiğimiz yılın Ağustos sonunda yüzde 18,30 düzeyinde olan 3 aya kadar vadeli ortalama TL mevduat faizi yükselerek 23 Haziran haftasında yüzde 42 düzeyine çıktı. Bu oran, son 20 yılın en yüksek düzeyi olmuştu. Mevduat faizi son hafta, ortalamada yüzde 27’lerden yüzde 30’lara tekrar yükseldi.

Aynı hafta, TL mevduat faizi ile ticari kredi faizleri ortasındaki zıt makas 26,88 puana çıkarken TL mevduat faizi ile tüketici kredi faizleri ortasındaki karşıt makas ise 14,46 puana çıktı.

Seçim sonrasında mevduat faizlerinin aşağı, kredi faizlerinin üst taraflı seyriyle birlikte makas Ağustos ayı prestijiyle olumluya döndü ve son 3 haftadır müspet tarafta yer alıyor. Lakin mevduat faizlerinde son haftalardaki artış, makasın tekrar negatife dönebileceği sinyalini de barındırırken öteki taraftan kredi faizlerindeki artış ivmesinin ise tüketici kredilerinde sürat kestiği görülüyor.
Mevduat faizlerindeki artış, TL mevduat sahibine avantaj sağlasa da bankaların maliyetini artırıcı istikamette tesirde bulunuyor. Bankaların ana faaliyeti olan kredi-mevduat faizi ortasındaki fark aykırı istikamette açıldıkça bilançoları olumsuz etkileyebilme potansiyeli barındırıyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34