İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Apple’a Çin darbesi

ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın piyasa pahası, Çin’in kamu kurumlarında iPhone kullanılmasını yasakladığına dair argümanların akabinde iki günde 200 milyar dolar azaldı.

Apple’a Çin darbesi
08 Eylül 2023 - 3:36

Apple’ın pay kıymeti son iki günde yüzde 6’nın üzerinde düşüş kaydetti.

Çin’in kamu çalışanlarının merkezi hükümet kurumlarında iPhone kullanılmasını yasakladığına ait haberlerin akabinde Apple’ın piyasa pahası iki günde 200 milyar dolarlık kayba uğradı.

Çin’in kamu ünitelerinde iPhone kullanımına yönelik yasağı devlet dayanaklı ajanslar ve devlet şirketlerini kapsayacak biçimde genişletmeyi planladığı belirtilmişti.

Tedbirin, Pekin idaresinin son devirde teknolojide dışa bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırmaya yönelik uğraşlarının modülü olduğu bedellendiriliyor.

Çin’in adımlarının, ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei ve toplumsal medya platformu TikTok’a getirdiği gibisi yasakların akabinde gelmesi dikkati çekiyor.

ABD ile Çin ortasındaki tansiyonlara karşın Apple, Çin’de akıllı telefon satışlarında yüzde 22 ile en büyük hisseye sahip bulunuyor.

Akıllı telefonlarının değerli kısmını taşeron şirketler aracılığıyla Çin’de üreten şirket, gelirinin de yüzde 19’unu Çin pazarından sağlıyor.

Bank of America, Çin’in Apple’ın yıllık iPhone satışlarının 50 milyon kadarını oluşturduğunu ve bu türlü bir yasağın Apple’a yılda 5-10 milyon adede mal olabileceğini iddia ediyor.

Çin hükümetinden mevzuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, Apple mevzu hakkında yorum yapmayı reddetti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34