İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Antalya Gastronomi Festivali’nin İkinci Gününde Mor Üzüm Hasadı

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin ikinci gününde “Mor Üzüm” hasadı yapıldı .

Antalya Gastronomi Festivali’nin İkinci Gününde Mor Üzüm Hasadı
03 Eylül 2023 - 11:36


Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Milletlerarası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin ikinci gününde “Mor Üzüm” hasadı yapıldı .

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin ikinci günü, Antalya’da yetişen ve ismi yöre türkülerine dahi husus olmuş, “Mor Üzüm” hasadıyla başladı. Antalya’nın İbradı ilçesinde bulunan bir bağ konutunda başlayan programa traktörle katılan Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek, kokteyl alanında bulunan davetliler ve yöre halkı ile birlikte üzüm hasadı yapmak için kolları sıvadı. Kestiği üzüm salkımlarını hasır küfe ile şarahmanaya taşıyan Lider Böcek, üzümlerden çıkan şırayı odun ateşinde kaynattı. Elde edilen pekmez dut yapraklarıyla davetlilere ikram edildi. Lider ve davetliler aktiflik boyunca daima bir  ağızdan bölge folklörüne ilişkin “Mor Üzüm” türküsünü seslendirdi. 

 

Başkan Muhittin Böcek: Teknolojik gelişmelere ayak uydurarak bölgedeki tarım faaliyetlerinin gelişimini destekliyoruz.

Üzümlerin klasik prosedürlerle ezilerek şıra elde edilmesine imkan tanıyan şarahmanalar yerine bölgede faaliyet gösteren üreticilere teknolojik üzüm sıkma makineleri ikram ettiklerine vurgu yapan Muhittin Böcek “ Yerelden Kalkınma projemiz kapsamında teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor ve teknolojinin nimetlerini üreticilerimizin hizmetine sunmaya uğraş ediyoruz. Turizm ve tarımda bölgemizi ebediyen ileriye taşımak öncelikli amacımız. Memleketler arası Food Fest Antalya Gastronomi Festivali’nin ikincisinde  de bizimle birlikte bu yola emeğini, gönlünü koyan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 

Bölge turizminin gelişmesinde büyük tesire sahip olan Özgüven Vakfı’nın Lideri Tolga Özgüven’in konut sahipliğinde gerçekleşen program, Berberoğlu House’da düzenlenen öğlen yemeği ile devam etti. Yemekte yöresel lezzetleri deneyimleyen davetliler, bölgeye ilişkin kaşık oyunlarını da keyifle izledi. Program kapsamında Kültür Bakanlığı mahalle sanatkarı Gülay Canlı ve kendini Ormana kültür ve folklörünün tanıtımına adamış istekli bir vatandaş olarak tanımlayan Aydın Demiroğlu bölgeye ilişkin türküler seslendirdi. Program yüzyıllardır ayakta kalmayı başarmış, sıra dışı tasarım ve gereç tekniği ile İbradı bölgesinin karakteristik özelliklerini taşıyan düğmeli meskenler gezisiyle devam etti. 

Mor üzüm hasadı ve İbradı programıyla eş vakitli olarak şenlik alanında düzenlenen; stantlar, eser tanıtımları, workshoplar, paneller söyleşiler ve yarışlara yüzlerce kişi iştirak gösterdi. 

Gün boyunca devam eden programın akabinde ünlü sanatçı Buray, en sevilen müziklerini 2.Uluslararası Food Fest Antalya Gastronomi Şenliği iştirakçileri için seslendirdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34