İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Almanya’da ihracat 3 ay sonra geriledi

Almanya’nın ihracatı, global iktisattaki sakinliğin tesiriyle Temmuz’da aylık yüzde 0,9 azaldı.

Almanya’da ihracat 3 ay sonra geriledi
04 Eylül 2023 - 21:24

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Almanya’nın Temmuz ayına ait dış ticaret datalarını açıkladı.

Buna nazaran, ülkede mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış ihracat, Temmuz’da bir evvelki aya kıyasla yüzde 1,5 düşüş beklentisine rağmen yüzde 0,9 azalarak 130,4 milyar euro oldu. Böylelikle Almanya’da ihracat üç ay sonra tekrar gerilemiş oldu.

Temmuz’da ithalat ise yüzde 1,4 artarak 114,5 milyar euroya yükseldi.

Böylece Almanya’nın mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış dış ticaret fazlası 15,9 milyar euro oldu. Temmuz 2022’de kelam konusu fazla da 4,2 milyar euro olarak kayıtlara geçmişti.

Temmuz 2022’ye nazaran ihracat yüzde 1 ve ithalat da yüzde 10,2 geriledi.

Almanya’da Temmuz ayı ihracatının 71,9 milyar eurosu Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldı. Ülke ithalatının 61,7 milyar euroluk kısmı de AB’den geldi.

Haziran ayına nazaran AB ülkelerine yapılan ihracat yüzde 0,5 ve bu ülkelerden yapılan ithalat yüzde 2,9 arttı.

Destatis bilgilerine nazaran, Almanya’nın, en kıymetli ticaret ortağı Çin’e ihracatı Haziran ayına kıyasla yüzde 1,2 artarak 8,3 milyar euro oldu. Kelam konusu periyotta Almanya’nın öbür kıymetli ticaret ortağı ABD’ye ihracatı yüzde 5,2 artarak 13,5 milyar euroya yükseldi.

Almanya’nın Rusya’ya ihracatı Temmuz’da yüzde 2,2 artarak 700 milyon euroya yükseldi. Rusya’dan ithalat ise yüzde 15,7 gerileyerek 200 milyon euroya düştü.

Çin, Alman iktisadını zorluyor

Analistlere nazaran, zayıflayan ihracat göz önüne alındığında, Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya’nın yılın ikinci yarısında tekrar resesyona girme riski giderek artıyor.

ING Global Makro Araştırma Lideri ve Almanya Başekonomisti Carsten Brzeski, bahse ait değerlendirmesinde, “Ticaret, artık Alman iktisadının evvelden olduğu üzere güçlü ve dirençli bir büyüme itici gücü değil, daha çok bir manidir.” tabirini kullandı.

Brzeski, tedarik zincirlerindeki sürtüşmeler ve daha modüllü bir global iktisadın bu durumu etkilediğini belirterek, “Çin’in daha evvel Almanya’dan satın aldığı malları giderek daha fazla üretebilmesini de ekleyin” değerlendirmesinde bulundu.

Alman iktisadı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zinciri kesintileri ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere çok sayıdaki kriz, Alman iktisadının zayıf taraflarını su yüzüne çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları giderek daha fazla üretebilmesi ve yüksek enflasyonla artan faizler Alman iktisadının büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan global büyüme, sanayi üretimdeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etme gayreti da Alman iktisadını olumsuz etkiliyor.

Mühendislerin siparişleri düşüyor

Bu ortada, ihracatta güçlü olan Alman makine mühendisliği şirketleri müşterilerinden gelen siparişlerin zayıflamasıyla çabaya devam ediyor.

Alman Mühendisler Derneği (VDMA), Temmuz’da yurt dışından gelen siparişlerin geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 11 düştüğünü bildirdi.

VDMA Başekonomisti Ralph Wiechers, mevzuya ait değerlendirmesinde, “Şirketler hala satışlarında artış kaydediyor. Lakin kâfi sayıda yeni siparişin bulunmaması nedeniyle sipariş birikimi, münasebetiyle üretim ve satış için kalan tamponlar giderek azalıyor” sözünü kullandı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34