İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Afetzedelere bağışlanacak konutlara KDV istisnası

Zelzele bölgesindeki afetzedelere konut bağışlayanlara sağlanacak KDV istisnasına ait yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Afetzedelere bağışlanacak konutlara KDV istisnası
07 Eylül 2023 - 6:36

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Yönetimi Başkanlığı’nca hazırlanan afetzedelere konut bağışlayanlara sağlanacak KDV istisnasına ait yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, 6 Şubat’ta meydana gelen sarsıntılar sonrası afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı ile imzalanan protokol kapsamında afetzedelere bağışlanacak konutların inşası münasebetiyle kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına yapılan teslim ve hizmetler, 31 Aralık 2024 tarihine kadar katma bedel vergisinden müstesna olacak.

Bu kapsamda yapılan teslim ve hizmetler nedeniyle yüklenilen vergiler, vergiye tabi süreçler üzerinden hesaplanan vergiden indirilecek. İndirim yoluyla telafi edilemeyen vergiler kanunun 32. unsuru kararı uyarınca istisna kapsamında süreç yapan mükellefin talebi üzerine iade edilecek.

Birinci fıkrada yer alan süreyi bir yıla kadar uzatmaya Cumhurbaşkanı; istisna kapsamına girecek teslim ve hizmetleri tanımlamaya, istisna ve iadeye ait yol ve temelleri belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili.

İşyeri, fabrika, AVM, cami, okul, hastane ve toplumsal tesisler istisna dışı

İstisna kapsamına; afet bölgesi olarak kabul edilen yerlerde, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) ile imzalanan protokol kapsamında afetzedelere bağışlanacak konutların inşası münasebetiyle kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına yapılan teslim ve hizmetler giriyor.

Uygulamaya nazaran, konut niteliğinde olmayan yapıların (işyeri, fabrika, alışveriş merkezi, cami, park, okul, hastane, toplumsal tesis gibi) inşası ile mevcut konutların tadil, bakım ve tamiratına ait mal ve hizmet alımları istisna kapsamına girmeyecek.

AFAD ile protokol imzalanacak

uygulamaya nazaran, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının istisnadan yararlanabilmesi için AFAD ile bağış protokolü imzalaması kural.

İstisna, konutun inşasına yönelik mal ve hizmet alımlarını kapsayacak. Bir ortada bulunan konutların üretimine ait altyapı işleri, site içi yollar, istinat duvarı, perde duvarı, etraf duvarı ve benzerlerine ait mal ve hizmetler istisna kapsamında kıymetlendirilir. Çocuk parkı, bahçe düzenlemesi, havuz, pergole, kamelya, spor alanı ve benzerlerinin üretimine ait mal ve hizmet alımları istisna kapsamında değerlendirilmeyecek.

Ayrıca konutların mütemmimi niteliğindeki mutfak dolabı, konut sahibi bireylerce sökülüp taşınamayacak olan banyo dolabı ve vestiyer, panel radyatör, kombi, duşakabin, küvet ve benzerleri istisna kapsamında yer alacak. Mobilya, beyaz eşya, perde, avize, televizyon ve gibisi eşyalar istisna kapsamında değerlendirilmeyecek.

AFAD’a nakdi olarak yapılan bağışlar kullanılarak AFAD tarafından yaptırılan konutlara ait mal ve hizmet alımlarında bu husus kapsamında istisna uygulanması mümkün olmayacak.

Söz konusu istisnadan, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, KDV mükellefi olup olmadığına bakılmaksızın yararlanacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34