İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Adalet ve Şeffaflık Konularında Şikayetin Olmadığı Bir Mülakat Sistemi Olacak”

Öğretmen alımındaki Mülakat Tartışmasına MEB Bakanı Tekin son noktayı koydu. 

“Adalet ve Şeffaflık Konularında Şikayetin Olmadığı Bir Mülakat Sistemi Olacak”
23 Eylül 2023 - 22:00

Öğretmen alımındaki Mülakat Tartışmasına MEB Bakanı Tekin son noktayı koydu.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen alımında mülakat yapılmasına dair tartışmalar sürerken, uygulayacakları mülakat sistemi hakkında bilgi verdi. Bakan Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “görevin getirdiği zorunluluklar” tarifine dikkati çekti. Kamuoyunda herkesin eğitimin ehemmiyetine vurgu yaptığını hatırlatan Tekin, “Her şeyin temeline eğitimi koyuyoruz. O vakit bu cümleden misyonun gerektirdiği zorunluluklar kısmında yeterli bir öğretmen seçmek için bizim bu manada seçme sistemini da uygun tahlil etmemiz gerektiğini düşünüyorum ve ben bir Ulusal Eğitim Bakanı olarak diyorum ki, misyonum gereği en değerli meslek bana sorarsanız öğretmenlik münasebetiyle, öğretmeni seçerken de ben hem akademik manada yani uzmanlık alanıyla ilgili olarak alan bilgisini yeterli tesis edebilmeliyiz. İkinci kısım Cumhurbaşkanımızın cümlesinde adalet. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın zati en hassas olduğu mevzulardan bir tanesi. Ulusal Eğitim Bakanı olarak benim üstüme düşen şey Cumhurbaşkanımızın buradaki kendisine ulaşan şikayetler, tenkitler ve gibisi şeyler varsa onları giderecek adil, objektif ve şeffaf bir mülakat sistemi oluşturmak” diye konuştu.

Mevzuat Mülakatı Mecburî Kılıyor

Mevcut mevzuatın mülakatı mecburî kıldığını lisana getiren Bakan Tekin, “Üçüncü olarak da, kamu, öğretmen ataması yapacaksın size müsaade veriyoruz dediği vakit mevcut mevzuata nazaran benim öğretmen ataması yapmam gerekiyor. Mevcut mevzuatta da şu anda kanun diyor ki, KPSS puanını sonrasında üç katı aday mülakata davet edilir ve mülakat notuna nazaran atama yapılır diyor. Artık ben bu türlü bir mevzuat varken bu mevzuat üzerinden ben mülakatı adil, şeffaf, yani kamuoyundaki tenkitlere nazaran yönlendirerek kamuoyunu rahatlatacak önlemleri alarak üstüme düşeni, sorumluluğumu yerine getirmek durumundayım. Ben bütün bunlardan hareketle geçen bu açıklamayı yaparken nasıl bir mülakat sistemi öngördüğümüzü paylaştım. Dedim ki, bir yalnızca mülakat notuyla atama yapılmasını hakikat bulmadık ve yüzde 100 mülakat tesirini yüzde 50’ye düşürüyoruz dedik.” diye konuştu.

Yarısı Mülakat Notu Olacak

Burada, yarısının da mülakat notu olacak formda düzenleme yapıldığını lisana getiren Bakan Tekin, “İki; adalet, şeffaflık ve gibisi mevzularda tedirginliği olan şahıslarla ve bir de garanti verdim. Bakan olarak oturduk takımımızla arkadaşlarımızla ve bu şikayetlerin olmadığı bir mülakat sistematiği nasıl kurarız diye tartıştık. Alabileceğimiz önlemlerin neler olduğunu bulduk. Dedik ki bir, mülakat komitelerini oluştururken alana vakıf, deneyimli öğretmenlerimiz olsun, uzman ve başöğretmenlerin mülakat kurullarında alan uzmanı arkadaşların yer aldığı bir kurul kurmamız gerektiğine karar verdik. İki, madem adaletle ilgili bir kaygı olmaması için efor sarf ediyoruz, o vakit düşündüğümüz önlemler bunlar mevzuatına koyduğumuz. Aday kendisine ilişkin heyetin kim olduğunu bilmezse, torpil yapacak bir düzenek da üretmeyecek. Aday kendi mülakatında bulunacak heyet üyelerinin, komite üyelerinin kim olduğunu bilmeyecek. Komite üyeleri de önüne sabahleyin gelecek adayın kim olduğunu bilmeyecek, biz kendisine yalnızca numara vermiş olacağız.”

Mülakatta 4 Başlık Değerlendirilecek

Bu önlemlerin akabinde da itiraz düzeneğinin bulunacağını belirten Tekin, kamera kaydının bunlardan biri olduğuna işaret ederek, “Tüm kıymetlendirme ayrıntıları bir kılavuzda yayımlanacak. Biz kul hakkı yemek istemiyoruz. Bir de açık çek veriyorum, diyorum ki, ben bunları düşündüm, kamuyla da paylaşıyorum, bu hususta fikri olan siyasetçim toplumsal medyadan laf atmak, sataşmak yerine ya da sendikacı ya da gazeteci, televizyoncu bana desin ki, siz şu önlem de alırsanız içimiz rahat edecek, onu da söylesin bana, onu da koyalım mevzuatımıza, o önlem de olsun” dedi.  Mülakatlarda, ders anlatma, irtibat, sorun çözme ve tavır ile pahaları aktarabilme marifeti halinde 4 başlığın değerlendirileceğini kaydeden Tekin, bunun sonucunda öğretmen adaylarının somut göstergelerle adaletli ve şeffaf bir biçimde notunun ortaya çıkacağını tabir etti.

Norm Takım Yönetmeliği

Tekin, metot ile ilgili de şu bilgileri paylaştı: “Oradaki metot şöyle; biz ne kadar öğretmen gereksinimimiz olduğunu bizim norm takım yönetmeliğimiz var, orada tanımlanmış durumda. Yani biz, işte artık seçmeli derslerin seçilmesi süreci vesaire tamamlandıktan sonra okullarımızdan her okulda hangi branştan ne kadar, kaç saat derse okutuluyor, bu dersi kaç öğretmen okutabilir üzerinde bir norm hesabı yapıyoruz ve bu norm hesabına nazaran de bize verilen takımları, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bize istihdam etmek üzere tanımladığı takımları orantılıyoruz. Diyoruz ki, bize 100 takım verildi, 100 takımın yüzde 1’i biz bakıyoruz gereksinimlerimize nazaran şu branştan, yüzde 2’si şu branştan, orantılara nazaran nihayetinde hangi branştan kaç öğretmen atayacağımızı belirliyoruz. Sonra da belirlediğimiz bu sayıyı KPSS puanına nazaran, puan üstünlüğüne nazaran üç katı kadar adayı kelamlı mülakata çağırmış olacağız, hasebiyle bu bu türlü belirlenen bir süreç. Kontratlı öğretmen sürecinde ise bu türlü bir mülakat düzeneği yok zaten” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34