İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

AB’den Çin’e rekabet tepkisi

Avrupa Birliği’nin Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis, Çin’e ziyareti sırasında, Avrupa Birliği’nin Çin’e karşı çıkarlarını muhafazada ve adil rekabetin tesis edilmesinde daha argümanlı olacağını söyledi.

AB’den Çin’e rekabet tepkisi
25 Eylül 2023 - 7:12

Avrupa Birliği, Çin’e karşı adil rekabeti tesis etmede daha tezli olacağını vurguladı.

Avrupa Birliği’nin Ticaret Komiseri Valdis Dombrovskis, Çin ziyareti sırasında bir üniversitede yaptığı konuşmada “AB rekabeti güzel karşılıyor. Rekabet şirketlerimizi güçlendiriyor, daha yenilikçi yapıyor. Öte yandan rekabet adil olmalı. Haksız rekabete karşı hakkımızı daha fazla savunacağız” açıklamasını yaptı.

Dombrovskis’in ziyareti AB ve Çin’in başta elektrikli arabalar olmak üzere ticaret gerginliği yaşadığı bir periyoda denk geldi. AB, bu ay Çin elektrikli araçlara sübvansiyon soruşturması açarken, Çin bu hamleyi “açık bir korumacılık” olarak yorumlamıştı. Elektrikli araçlar konusunun Dombrovskis’in Çin gezisi sırasında gündeminde yer alması bekleniyor.

Öte yandan, Çin Ticaret Bakanlığı, soruşturmayı “açık bir korumacılık eylemi” olarak eleştirmişti.

“Ekonomik güvenliğe yaklaşımımız orantılı ve kesindir”

AB’nin planlarına aşina olan kaynaklara nazaran, Dombrovskis’in Pekin’e, ilgileri yine kurmak için somut mutabakatlara gereksinim olduğunu söylemesi ve AB’nin risk azaltma stratejisinin müdafaacı olmadığını savunması bekleniyor.

Dombrovskis’in hazırlanan konuşmasında ayrıyeten, “Ekonomik güvenliğe yaklaşımımız orantılı ve mutlaktır; hareketimiz büsbütün riske dayalı olacaktır. Bu nedenle riskten arındırma, açıklığımızı zayıflatmak değil, korumak için bir stratejidir.” sözlerinin de yer alacağı belirtildi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34