İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’den Orta Doğu’ya çip satışının engellendiği iddiasına yalanlama

ABD Ticaret Bakanlığı, Lider Joe Biden idaresinin Orta Doğu ülkelerine çip satışlarını engellediği savının hakikat olmadığını bildirdi.

ABD’den Orta Doğu’ya çip satışının engellendiği iddiasına yalanlama
31 Ağustos 2023 - 22:12

Bakanlık Sözcüsü, ABD idaresinin dünyanın en büyük çip üreticilerinden Nvidia’nın yapay zeka çiplerinin ihracatına yönelik kısıtlamayı Orta Doğu’daki birtakım ülkeler de dahil olmak üzere genişlettiğine yönelik çıkan haberlere karşılık verdi.

Bakanlığın Sanayi ve Güvenlik Ofisi (BIS) Sözcüsü, ABD idaresinin Orta Doğu’ya çip satışlarını yasaklamadığını vurgulayarak, şirketlere özel rastgele bir gereklilik getirilip getirilmediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Nvidia, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 30 Haziran 2023 ile biten çeyreğe ait evrakını sunmuştu.

Dosyada, şirketin ABD idaresi tarafından Orta Doğu’daki kimi ülkeler de dahil olmak üzere muhakkak müşterilere ve öbür bölgelere yönelik A100 ve H100 çiplerinin ihracatı için ek lisanslama gerekliliği konusunda bilgilendirildiği kaydedilmişti.

Orta Doğu’daki hangi ülkelerin yapay zeka çiplerine yönelik bilgilendirme gerekliliğinden etkilendiğini belirtmeyen Nvidia, bu ülkelere çip gönderme lisansının şimdi reddedilip reddedilmediği konusunda da bilgi vermemişti.

Şirket geçen yıl, ABD’li yetkililerin kelam konusu çipleri Çin’e ihraç etmeyi bırakmasını söylediğini açıklamıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34