İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD tahvil yatırımcıları yol ayrımında

Fed’in bu yıl bir kere daha faiz artışı yapabileceği kararının akabinde ABD iki yıllık tahvil getirisi tepeye ulaşmıştı. Stratejistler gelecek yıl faiz indirimlerinin gündeme gelmesiyle birlikte tahviller hakkında iyimserler.

ABD tahvil yatırımcıları yol ayrımında
25 Eylül 2023 - 5:48

Fed’in faiz artışlarına son verip vermediği sorusu tahvil yatırımcıları için kritik ehemmiyet taşıyor. Fed’in bu yıl bir defa daha faiz artışı yapabileceği kararının akabinde ABD iki yıllık tahvil getirisi yüzde 5’i aşarak 2006 tepesine, 10 yıllık getiri ise yüzde 4,5’i geçerek 2007 tepesine ulaşmıştı.

Ancak stratejistler gelecek yıl faiz indirimlerinin gündeme gelmesiyle birlikte tahviller hakkında iyimserler. Columbia Threadneedle Stratejisti Ed Al-Hussainy’ye nazaran kısa vadeli tahviller Fed’in birkaç yıl içinde faiz indirimlerine dönmesi senaryosunda güzel performans gösterebilir.

Al-Hussainy “Fed’in iki yıl boyunca faizleri sabit tutacağını düşünmüyorsanız iki yıllıklar yatırımcıya önemli bir bedel sunuyor” dedi. Bu yıl istihdam piyasasının canlı kaldığını fakat gelecek yıl bu canlılığı koruyamayacağını savunan Al-Hussainy soğuyan işgücü piyasasının tahvil rallisini tetikleyebileceği görüşünde.

ABD tahvillerini takip eden Bloomberg endeksine nazaran bu yıl ABD tahvilleri yatırımcısına yüzde 1,2 kaybettirdi. Uzun vadeli tahvillerde kayıp yüzde 6,6’yı buldu. Tahviller üçüncü yıl üst üste eksi getiriye yanlışsız ilerliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34