İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

7 başlıkla geçen hafta

Geride bırakılan haftada global piyasalarda Çin’den gelen haberler tesirli olurken, yurt içi piyasalarda Ağustos ayı enflasyon sayıları ve merakla beklenen 2024-2026 periyoduna ait enflasyon, istihdam, büyüme üzere temel makro ekonomik amaçların…

7 başlıkla geçen hafta
09 Eylül 2023 - 8:24

1. Enflasyon yılın zirvesinde

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı datalara nazaran enflasyon Ağustos’ta aylık yüzde 9,09, yıllık yüzde 58,94 olarak iddiaları aştı. Tüketici enflasyonu böylelikle bu yılın en yüksek düzeyine çıkarken harcama kümelerinin geneline yayılan fiyat artışları görüldü.

2. Goldman ABD’nin resesyon ihtimalini düşürdü

Goldman Sachs, enflasyonun soğuması ve hâlâ dirençli olan işgücü piyasasının Fed’in faiz oranlarını daha fazla artırmasına gerek kalmayabileceğini göstermesi nedeniyle ABD’nin resesyona girme ihtimalini daha evvel yüzde 20 iken artık yüzde 15 olarak görüyor.

3. OVP’de büyüme kestirimleri düştü, enflasyon varsayımları yükseldi

2024-2026 devrine ait enflasyon, istihdam, büyüme üzere temel makro ekonomik maksatların yer aldığı Orta Vadeli Program kamuoyuna açıklandı. Buna nazaran 2023 büyüme beklentisi bir evvelki programa nazaran yüzde 5’ten yüzde 4,4’e çekildi. 2024 büyüme gayesi ise yüzde 5,5’ten yüzde 4’e geriledi. Enflasyon gayelerinde ise bariz artış dikkat çekti. Buna nazaran evvelki programda yüzde 24,9 olarak belirlenen 2023 enflasyon iddiası yüzde 65’e çıktı. 2024 enflasyon varsayımı ise yüzde 33’e yükseldi.

4. Çin gayrimenkulünde ralli

Hong Kong Hang Seng Çin Şirketleri Endeksi bu sabah yüzde 3,6’ya kadar yükseliş kaydederken Longfor ve China Resources Land üzere gayrimenkul şirketleri ralliyi sürükledi.

5. Fitch Türkiye’nin not görünümünü yükseltti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Türkiye’nin kredi notunu teyit etti, not görünümünü yükseltti. Not görünümünün revize edilmesinin ‘daha klâsik siyaset karışımına dönüşü’ yansıttığı belirtildi.

6. Moody’s’ten Türkiye’nin kredi notu için olumlu yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, son devirde klasik iktisat siyasetlerine dönüşün daha güçlü bir kredi açısından olumlu değerlendirildiğinin sinyalini verdi.

7. Apple’a Çin darbesi

ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın piyasa kıymeti, Çin’in kamu kurumlarında iPhone kullanılmasını yasakladığına dair tezlerin akabinde iki günde 200 milyar dolar azaldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34