İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

17’nci Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde bu yıl 17’nci kere düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Şenliği başladı.

17’nci Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali başladı
24 Eylül 2023 - 21:36


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde bu yıl 17’nci kere düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Şenliği başladı. 10 ülkenin iştirakiyle dört gün sürecek şenliğin açılışında konuşan Lider Soyer, “Balkan Şenliği barışa ve Cumhuriyet’e sevdalı insanların yapıtıdır. İzmir’in hem ulusal hem de ulvi sorunudur. O nedenle Ceddimizden yadigâr bu şenliği İzmir’in hiç bitmeyecek barış çabasına adıyoruz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde birinci sefer 1935 ve 1936 yıllarında düzenlenen “Balkanlılar Halk Dansları ve Kültür Festivali’ni yine canlandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 17’inci defa tıpkı coşkuya konut sahipliği yapıyor. 10 ülkenin katıldığı dört günlük şenlik, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen açılış merasimi ile başladı. Merasime İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Konak Belediye Lideri Abdül Batur ile konuk ülkelerden gelen iştirakçiler ve İzmirliler katıldı.

“Savaştan çıkan bir milletin başlattığı barış seferberliği”
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, G    azi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan bu şenliğin Balkan ve dünya halkları ortasında barışı tesis etmek için atılan kozmik bir adım olduğunu söyledi. Soyer şenliği savaştan çıkan bir milletin başlattığı barış seferberliği olarak da nitelendirdi.

“Festivali İzmir’in hiç bitmeyecek barış gayretine adıyoruz”
Mustafa Kemal Atatürk’ten bu toprakları canları kıymetine müdafaanın ve gerektiğinde vefata koşmanın değerini öğrendikleri vurgulayan Lideri Soyer, şunları söyledi: “Balkan Şenliği, kentimizin barışa ve Cumhuriyete sevdalı insanlarının yapıtıdır. İzmir’in hem ulusal hem de ulvi sıkıntısıdır. Hiç kimse barışın kendi kendine korunacağını sanmasın. Nasıl ki savaşmak ve zaferler kazanmak bir gayretin sonucuysa, barışı korumak da uğraş gerektirir. Oturarak, seyrederek, masa başında dünya kurtararak barış korunmaz. Barış yalnızca bir fikir değil birebir vakitte harekettir. O nedenle Ceddimizden yadigâr bu şenliği İzmir’in hiç bitmeyecek barış çabasına adıyoruz.”

“Zenginliği kentimizin Balkan Türklerine borçluyuz”
İzmirlileri şenliğe davet eden Soyer, “Atamızın izinde barışın sesini çoğaltmak için tüm herkesi şenliğe davet ediyorum. İzmir’in Balkan haritasında görünmediğine bakmayın. İzmir yüreğinin bir yanı Rumeli öbür yanı Anadolu olan Balkan kentidir. Bu kentin yüz ölçümü kıtalardan büyük, geçmişi takvimlerden eskidir. Bu fevkalade zenginliği kentimizin Balkan Türklerine borçluyuz. Yeterli ki İzmir’desiniz” dedi.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki açılışın akabinde iştirakçiler Kültürpark’a kadar kortej eşliğinde yürüdü.

Gösteri, stant ve konserler
Balkan kardeşliğini pekiştirmeyi amaçlayan şenlik, 22 – 25 Eylül tarihleri ortasında yapılacak. Şenliğe; Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Kuzey Makedonya, Macaristan, Romanya ve Sırbistan konuk olacak. Şenlikte halk dansları şovlarının yanı sıra konserler ve stant de olacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34