İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Zelenskiy’den tahıl ihracatı kısıtlamalarına tepki

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna tahılı ihracatına yönelik kısıtlamalarının sürdürülmesine karşı olduklarını belirterek, “Ukrayna ve ortak Avrupa temelleri için tahkim mahkemelerinde uğraş etmek…

Zelenskiy’den tahıl ihracatı kısıtlamalarına tepki
07 Eylül 2023 - 23:12

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, çevrim içi katıldığı Üç Deniz İnisiyatifi Tepesi’nde aktüel hususlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Zelenskiy, AB’nin, 5 ülkenin Ukrayna’dan tahıl ithalatını kısıtladığına dikkati çekerek, “Ukrayna, ileride tahıl ihracatına yönelik her türlü kısıtlamanın sürdürülmesine muhakkak karşıdır. Ukrayna’nın ihracatına yönelik rastgele bir kısıtlama, Rusya’nın yol açtığı yıkımların genişletilmesi manasına geliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi’ne seslenen Zelenskiy, ülkesinin özgür rekabete müdahale etmediğini vurgulayarak, “Bize verilen kelamların, İştirak Mutabakatı’nın, özgür piyasa şartlarının çiğnenmesini kabul etmeyeceğiz. Avrupa kurumları, Avrupa’da hayal kırıklığını çoğaltmamalı. Avrupa’dan yapılan açıklamalara ve vaatlere olan itimadı artırmalıyız.” diye konuştu.

Zelenskiy, Ukrayna’nın Avrupa kıymetleri için alanda gayret ettiğine dikkati çekerek, “Ancak Ukrayna ve ortak Avrupa temelleri için tahkim mahkemelerinde uğraş etmek gerekirse bunu istemesek de yaparız. Gerekirse memleketler arası örgütler platformlarında gayret ederiz.” sözlerini kullandı.

AB, Haziran’da Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya ve Bulgaristan’ın Ukrayna’dan tahıl eserleri ithalatı kısıtlamasını 15 Eylül’e kadar uzatmıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34