İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Zayıf enflasyon verisi sonrası gözler BOE’de

İngiltere Merkez Bankası (BOE) bugün saat 14:00’te faiz kararını duyuracak.

Zayıf enflasyon verisi sonrası gözler BOE’de
21 Eylül 2023 - 6:00

Yatırımcılar bu yıl için 25 baz puanlık bir faiz artışını yüzde 100 ihtimalle fiyatlıyor. Lakin çarşamba günü açıklanan enflasyon verisinin akabinde bu artışın bugünkü toplantıda gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Açıklanan datalara nazaran ülkede tüketici enflasyonu yüzde 6,7’ye geriledi ve 18 ayın en düşük düzeyinde gerçekleşti.

Hafta başında neredeyse tüm ekonomistlerin faiz artışı beklediği Bloomberg anketinde istikrarlar, Goldman Sachs ve Nomura üzere büyük kuruluşların ekonomistleri faiz artışı kestirimlerini geri çekmesi ile değişti. Yeniden de Bloomberg anketine katılan 57 ekonomistin medyan beklentisi siyaset faizinin 25 baz puan artışla yüzde 5,50’ye çıkarılması istikametinde. Piyasadaki fiyatlama ise yüzde 50 ihtimalle bu toplantıda faizin sabit bırakılmasına işaret ediyor.

Bu fiyatlamanın gerçekleşmesi ve faizin sabit bırakılması halinde BOE 2021 sonunda başlattığı sıkılaştırma adımlarına birinci kere orta vermiş olacak. Kimi ekonomistler ve BOE yetkilileri iktisattaki yavaşlama ve resesyon kaygılarına işaret ederken, kimileri faiz artışına orta vermenin enflasyon konusunda çok erken bir zafer ilanı olacağı görüşünde. JPMorgan Asset Management Global Faiz Portföy Yöneticisi Kim Crawford, “İngiltere Merkez Bankası’nın, mevcut faiz oranları düzeyinin – daha uzun müddet tutulsa bile – enflasyonu amaca döndürmek için kâfi olacağından emin olması için şimdi çok erken” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34