İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yumuşak iniş senaryosu tahvile satış getirdi

ABD 10 yıllık tahvil getirisi, Fed’in faizleri daha uzun mühlet ile yüksek düzeylerde tutacağı beklentisi, yüksek bütçe açığı ve ısrarcı enflasyon tesiriyle 2007’den bu yana birinci sefer yüzde 4,5’in üzerine çıktı.

Yumuşak iniş senaryosu tahvile satış getirdi
22 Eylül 2023 - 6:00

Fed çarşamba günü faizlerde artışa gitmese de, merkez bankası yetkililerinin geleceğe yönelik varsayımları yıl sonuna kadar bir faiz artışının daha öngörüldüğünü, daha da kıymetlisi 2024 ve 2025 yılları için evvelki iddialardan yüksek faiz oranları beklendiğini ortaya koymuştu. Bilhassa de yıllardır devam eden faiz artırımlarına rağmen ABD iktisadının direncini muhafazası ve yumuşak iniş senaryolarının güç kazanması, gelecek yıl para siyasetinde çok süratli bir gevşemeye muhtaçlık duyulmayacağı beklentilerini destekliyor.

Artan petrol fiyatları ve ülkedeki devasa mali açık da bu beklentilere eklenince tüm vadelerdeki ABD tahvil getirileri 10 yıldan uzun bir mühletin doruğuna çıktı. Schroders Plc Fon Yöneticisi Kellie Wood, “Şu anda piyasalarda fiyatlandırılan yumuşak iniş senaryosu, uzun tarafta büyük bir tekrar fiyatlama görmemizin nedeni. İktisadın tam istihdam düzeyinde yahut bunun ötesinde çalıştığı bir periyotta yatırımcıların bütçe açıklarının çok büyük olduğunu fark etmesiyle ortaya çıkan uzun vadeli riskler göz önüne alındığında, 10 yıllık getiri kâfi getiri sağlayamıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg ABD Tahvil Endeksi yıl başından bu yana yüzde 1,4 düşüş kaydetmiş durumda. Endeks 2021 ve 2022 yıllarında da sırasıyla yüzde 2,32 ve yüzde 12,5 oranında gerilemişti. Eski Pimco CIO’su Bill Gross, hükümetin mali harcamalarını “helikopterden para atmaya” benzetti; yapışkan enflasyon ve artan bütçe açığı nedeniyle tahvil piyasasının aralıksız üçüncü kaybına ilerlediğine işaret etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34