İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yeni Nesil ‘Kadınlar Matinesi’ni Kurdu: Nesteren Şencan Görgülü

Sabancı Vakfı 14. Dönem Fark Yaratanı Nesteren Şencan Görgülü, 2016 yılında kurduğu Bayanlar Matinesi ile Türkiye’nin birinci ve tek bayanlar ortası ikinci el eşya mezatını gerçekleştiriyor.

Yeni Nesil ‘Kadınlar Matinesi’ni Kurdu: Nesteren Şencan Görgülü
06 Eylül 2023 - 11:00


Sabancı Vakfı 14. Dönem Fark Yaratanı Nesteren Şencan Görgülü, 2016 yılında kurduğu Bayanlar Matinesi ile Türkiye’nin birinci ve tek bayanlar ortası ikinci el eşya mezatını gerçekleştiriyor. Görgülü, Bayanlar Matinesi’nde bayanların dayanışma prensibiyle daima birlikte çalışarak gelir elde etmelerini ve bayan istihdamını artırmayı hedeflerken birebir vakitte ikinci el eşya kullanımını yaygınlaştırarak paylaşım iktisadına katkı sunmayı amaçlıyor. 

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 14. Döneminde Fark Yaratan seçilen Nesteren Şencan Görgülü, 2016 yılında ikinci el eşya pazarında faaliyet gösteren amatör ya da profesyonel bayan satıcılara yeni satış kanalları açmak üzere Bayanlar Matinesi’ni kurdu. 

İkinci el eşya pazarında Türkiye’nin birinci ve tek bayanlar ortası mezatı olma özelliğini taşıyan Bayanlar Matinesi’nde mezatın yanı sıra pop-up store’lar, bagaj satışları, farklı kültürel ve tarihi yerlerde ikinci el eşya satışı da yapılıyor. Bayanlar Matinesi’nde bayanlar için pek çok yenilikçi satış kanalıyla satış imkanı sunularak bayanların gelir elde etmesi destekleniyor. 

25 yıldır ikinci el eser kullandığını belirten Nesteren Şencan Görgülü, eşiyle birlikte eski eşyalar toplamaya merakı olduğunu ve tekrar kullanımı mümkün olan eşyaları değerlendirmeyi bir hayat usulü olarak benimsediklerini söz ediyor. Profesyonel iş hayatını bırakıp Feriköy’deki antika pazarında artık koleksiyonunu yapmayacağı eşyaları satmaya başlayan Görgülü, pazarda kullanılan lisanı erkek hükümran bulduğunu ve bayanların bu şekil pazarlarda var olmakta zorlandığını tabir ederek bayanlar lehine bir oluşum olan Bayanlar Matinesi’ni kurma kararı aldı. 

Yalnızca eskici bayanlardan oluşan bir dayanışma olan Bayanlar Matinesi; bayanların gelir elde ederek güçlenmelerini, bayan istihdamı yaratmayı ve paylaşım iktisadına katkıda bulunmayı varoluş emeli olarak tanım ediyor. Bayanlar Matinesi’nde daha evvelden belirlenen satıcı ve alıcı bayanlara duyurulan günlerde gerçekleştirilen mezatlara İstanbul’un farklı ilçelerinden, farklı sosyo-ekonomik seviyeden pek çok bayan katılıyor. Mezat günü bayanlar, meskenlerinde kullanmadığı ve taşınabilir her türlü eşyasını getiriyor, yaptıkları satıştan da elde ettikleri karla ekonomilerini güçlendiriyor. Bir alış-satış yeri olmaktan öte bayan dayanışmasına mesken sahipliği yapan Bayanlar Matinesi, alıcıların piyasanın çok altındaki bedellerle muhtaçlıklarını karşılamalarına imkan sağlayarak çok tüketim kültürüne karşı yeni bir ekonomik model sunuyor. 

Kadınlar Matinesi’nin bayanlar ortasında dayanışma için örnek gösterilecek bir çalışma olduğunu belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı’nın 14. Döneminde Fark Yaratan seçilen Nesteren Şencan Görgülü’nün Bayanlar Matinesi oluşumu, bayanların dayanışması ismine örnek olabilecek bir çalışma. Nesteren Şencan Görgülü, etrafındaki meseleler karşısında tahlilin modülü olmayı seçti. Yüzlerce bayanın hem ekonomilerine katkı sağladı hem de toplumsal manada daha faal vatandaş olmalarına vesile oldu. Tıpkı vakitte başlattığı bu yeni ekonomik modelle dönüşüm iktisadına katkı sağlayarak tabiatın korunmasına da katkı sağladı. Fark Yaratanlar Programı ile topluma ilham olan bireyleri tüm Türkiye’ye tanıtmayı hedefliyoruz. Nesteren Hanım’ın da başardıkları ile toplumun ilham almasını istek ediyoruz ve kendisine dayanak olmaktan büyük memnunluk duyuyoruz.” dedi. 

Sabancı Vakfı Fark Yaratanlar Programı, 2009 yılından bu yana Türkiye’de toplumsal gelişmeye katkıda bulunan bireylerin ve kurumların yarattıkları harikulâde tesirleri görünür kılmak ve topluma ilham vermek gayesiyle gerçekleştiriliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34