İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Yeni Eğitim Öğretim Dönemi Öncesi Yapılacaklar !

Yeni Eğitim Öğretim Devrinin başlamasına sayılı günler kaldı. Pekala tatil havasından çıkmak için neler yapmalıyız ? 

Yeni Eğitim Öğretim Dönemi Öncesi Yapılacaklar !
02 Eylül 2023 - 1:00

Yeni Eğitim Öğretim Devrinin başlamasına sayılı günler kaldı. Pekala tatil havasından çıkmak için neler yapmalıyız ?

Hem ebeveynler hem de çocuklar için tatil devri artık bitti. Okul alışverişi yapıldı, eşyalar tamamlandı fakat pekala ya çocuğunuz yeni eğitim-öğretim devrine hazır mı? Tatil havasından çıkması için neler yapmalısınız? Sorularının yanıtı veren Klinik Psikolog Selenay Yücel Keleş birebir vakitte birinci sınıfa başlayacak çocuklar için de tekliflerde bulundu.

“Okula dönüş” fikrine ruhsal olarak hazırlanması önemli

Uzun süren yaz tatilinin sonlanmasıyla birlikte yine okula dönmek her çocuk için çok kolay olmayabilir. Kimi çocuk okulun açılmasını hasretle beklerken kimi huzursuzluk duyabilir. Bu sebeple çocukları “okula dönüş” fikrine ruhsal olarak hazırlamak çok değerli.  Çocuklarınıza; yakın vakitte okulların açılacağını, tekrar okula dönüp arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle birlikte olacağını anlatmalısınız. Öğretmenleri ve arkadaşlarıyla eğlenceli ve öğretici vakitler geçireceğini hatırlatmanız, okulda oynamayı en sevdiği oyunları ve en keyif aldığı dersleri sormanız mevzuyla ilgili olumlu bir zihinsel hazırlık yapmanız açısından size ve çocuğunuza yarar sağlayacaktır.

Klinik Psikolog Selenay Yücel Keleş

Birinci sınıfa başlıyorsa…

Okula birinci kere başlayacak olan birinci sınıf öğrencisi çocuğunuza ayrıntılı bilgi vermeniz çocuğunuzun denetim hissini güçlendirir. Okulda yapılanlar hakkında bilgi verebilirsiniz. Okul yolunda karşılaşabileceklerini, okul bahçesinde ve okulun içinde neler olduğunu anlatarak ve olumlu fikirlerinizden bahsederek sohbet oluşturabilirsiniz. Çocuğunuzun hissini anlamanız, fikirlerini söz edebileceği ortam oluşturmanız, okul ile ilgili korkusu yahut problemiyle ilgili konuşmanız çocuğunuzun kendini yeterli hissetmesini sağlayacaktır.

Ev ortamınızı tekrar düzenleyin

Zihinsel hazırlık yapıldıktan sonra yaz tatilinde rutinlerin ve kuralların değiştiği mesken ortamının tekrar düzenlenmesi çok değerlidir. Tatil boyunca çocuklar daha rahat, esnek ve daha sistemsiz bir günlük akış içindedirler. Ama artık okul devrindeki uyku saatlerinin, kahvaltı ve yemek saatlerinin tekrar oluşturulması, okul devrindeki tertip ve davranışların tekrar kazandırılması gerekmektedir. Okul periyoduna çabucak ahenk sağlamak birtakım çocuklar için zorlayıcı olmakla birlikte bunu sağlayabilmek ebeveynin kararlı ve olumlu disipliniyle mümkündür. Çocuğunuzla birlikte günlük akışınızı organize etmeniz onun daha süratli ahenk sağlamasını kolaylaştırabilir.

Teknolojik aletlerle ilgili kuralları tekrar oluşturun

Çocuğunuzla birlikte tüm aile üyelerinin kullandığı teknolojik aletlerle ilgili kuralları tekrar oluşturmalısınız. 3T dediğimiz telefon, tablet, televizyon ile geçirilen süreyi kısıtlıyor olmanız muhtemel dikkat meselelerinin önüne geçilmesinde ve akademik muvaffakiyet için olumlu tesir yaratılmasında değerli rol oynar.

Evin bir köşesini okuma alanı olarak birlikte hazırlayın

Çocuğunuzun ders çalışma, kitap okuma alanlarını, çocuğunuzla birlikte oluşturarak, bir köşe hazırlayabilirsiniz. Hangi saatler ortasında ders çalışılmalı, ödev yapılmalı soruları üzerinde sohbet ederek onun fikrini alabilirsiniz.

Okul alışverişini çocuğunuzla birlikte yapın

Yeni okul gereçlerini çocuğunuzla birlikte seçmeniz; fikrine ve zevkine kıymet verdiğinizi hissettirmeniz, okuluyla ilgili iş birliği yaptığınızı düşünmesi açısından yararlı olacaktır.

Zorlanmasını olağan karşılayın

İlk vakitler ödev ve uyku ile ilgili zorlanması ve kuralları esnetmeye çalışması olağan bir yansıdır. Bu reaksiyonlar karşısında çocuğunuza baskı yapmamanız, katı ve sert bir lisan kullanmamanız, anlayışlı ve kararlı olmanız çok değerli. Yeni devir için çocuğunuzu sürece dahil etmeniz ve ebeveyn olarak destekleyici bir yaklaşım sergilemeniz hem çocuğunuzun sizinle olan bağlantısını hem de çocuğunuzun okulu ile kuracağı bağlantıyı olumlu etkileyecektir.(BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34