İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

‘Yakın vadede pek çok ürün ve hizmetin açık bankacılık kapsamına geleceğini düşünüyoruz’

‘Yakın vadede pek çok eser ve hizmetin açık bankacılık kapsamına geleceğini düşünüyoruz’

‘Yakın vadede pek çok ürün ve hizmetin açık bankacılık kapsamına geleceğini düşünüyoruz’
08 Eylül 2023 - 21:12

Sipay Pazarlama ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslı Ulusoy, açık bankacılık lisansını Türkiye’de birinci alan ödeme kuruluşu olduklarını söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Sefer Yüksel’in hazırlayıp sunduğu Finansal Teknoloji programına konuk olan Ulusoy, “Altyapımızı lisans gelmeden hazırlamıştık. Lisansımız gelir gelmez de açık bankacılık hizmetlerini müşterilerimize sunduk. Açık Bankacılık ile birlikte kullanıcılarımıza katma pahalı hizmetler sunmanın yanı sıra finansal hizmetlere kolay ve avantajlı biçimde ulaşmalarını sağlamaya sürat kesmeden devam edeceğiz. Yeniden bir prensip imza atarak diğer kurum ve kuruluşlara Açık Bankacılığı servis altyapısı olarak vermek de planlarımız arasında” dedi.

Açık bankacılık tarafında süreçlerin şimdi yalnızca vadesiz hesapların görüntülenmesi, bunlar üzerinden ödeme buyrukları verilmesi üzere alanlarla kısıtlı olduğunu tabir eden Ulusoy, “Ama şunu çok düzgün biliyoruz ki, Merkez Bankamız bu bahiste çalışmalarını büyük bir süratle sürdürüyor. Yakın vadede de pek çok farklı eser ve hizmetin açık bankacılık kapsamına geleceğini düşünüyoruz. Rekaberlik kavramının açık bankacılık ile birlikte kaçınılmaz olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

‘Sipay artık B2C’ye de tarafını çevirdi’

2023 yılının birinci altı ayında 2022’nin birebir periyoduna kıyasla dijital cüzdan hacmini 118, süreç sayısını 95 kat artırdıklarına dikkat çeken Ulusoy, POS hacimlerinin de 10 kat arttığını söyledi. 2023 yılı prestijiyle dijital cüzdan konusuna çok tartı vermeye başladıklarını hatırlatan Ulusoy, yeni eser ve hizmetlerin dijital cüzdan üzerinden tüketici ile buluşmaya başladığını söyledi. Sipay’in daha evvel biraz daha B2B hizmet veren kurum iken artık B2C’ye yüzünü çevirdiğini tabir eden Ulusoy, “Çeşitli cashback uygulamaları yahut öteki sürprizlerle tüketicilerin daha çok karşısına çıkmaya başladık. Bu da devam edecek. Tabi ki, dijital cüzdan tarafında eser ve hizmet yelpazesi genişledikçe büyüme de kaçınılmaz oluyor” dedi.

‘Yurt dışı pazarda birinci maksat İngiltere’

2023 yılında kredili eserleri dijital cüzdan üzerinden sunmaya başladıklarını hatırlatan Ulusoy, burada bankalarla rekaberlik bakış açısıyla işbirliğine gittiklerini söyledi. Ulusoy, “Bizim dijital cüzdanımızı müşteriye kredinin birinci kapısını açtığı bir alan olarak tanımlıyoruz” dedi. Sipay’in yurtdışına açılı amaçlarına de değinen Ulusoy, “Birinci maksat olarak İngiltere’yi koyduk. Şirket kurulumunu yaptık, lisans süreçlerimiz devam ediyor. Azerbaycan’da ödeme kabul, POS tarafında aktivitelerimiz başladı. Kuzey Afrika ve Körfez ülkeleri de radarımızda” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34