İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Veeam Siber Dayanıklılık için Uluslararası Ortak Kriterler Sertifikası Aldı

Veeam Backup & Replication v12 ve Veeam ONE, siber güvenlik alanında memleketler arası altın standart sertifikasını aldı ve NIAP Eser Uyumlu Listesi’nde (PCL) eksiksiz biçimde yer almaya hak kazandı

Veeam Siber Dayanıklılık için Uluslararası Ortak Kriterler Sertifikası Aldı
21 Eylül 2023 - 22:24


Data Muhafaza ve Fidye Yazılımı Kurtarma lideri Veeam® Yazılım, Veeam Veri Platform’un Ulusal Bilişim Güvenliği Birliği’nden (NIAP) Milletlerarası Ortak Kriterler sertifikası (International Common Criteria Certification for Cyber Resilience) aldığını ve NIAP Eser Uyumlu Listesi’ne (PCL) girerek bilgi güvenliğini güçlendirmek, hassas ve kritik bilgilerin kapalılığını, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlamak için değerli bir adım attığını duyurdu. Ortak Kriterler sertifikası iş ortaklarına, müşterilere ve devlet kurumlarına Veeam’in kalite ve risk azaltma konusundaki kararlılığını garanti ediyor ve en sıkı siber güvenlik düzenleme gereklilikleriyle ahengi doğruluyor. Bu da kanıtlanmış rekabet avantajı sağlıyor, inancı artırıyor ve uzun vadeli uygulanabilirliğe adanmışlığı yansıtıyor. Dünya çapında 450.000’den fazla şirket, fidye yazılım ve siber taarruzlara karşı siber dayanıklılık ve süratli kurtarma sağlamak için Bilgi Replikasyonu ve Müdafaa yazılımı pazarında1 dünya çapında 1 numaralı sağlayıcı olan Veeam’e güveniyor. 

 

İngiltere, Fransa, Almanya, Kanada, Hollanda, Avustralya, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de ortalarında bulunduğu çok sayıda ülkenin ortak çalışmasıyla geliştirilen Ortak Kriterler, siber güvenlikte altın standart olarak kabul ediliyor. Bu memleketler arası gayret, BT eserlerinin güvenlik özelliklerinin kıymetlendirilmesine yönelik birleşik bir çerçeve oluşturmak için bu ülkelerin uzmanlıklarını bir ortaya getiriyor. Bu, ortak bir düşman olan siber tehditler karşısında global işbirliğinin bir ispatı.

 

“Devlet ve kamu kurumları Veeam teknolojilerini rekor düzeyde kullanıyor. Ulusal güvenliği, kritik altyapıyı, kapalılığı ve vatandaşları tehdit eden siber olayların maksadı olmaya devam ettiklerinden, kurumlar en sağlam, inançlı ve kanıtlanmış tahliller için 1 numaralı emniyetli ve tercih edilen tedarikçi olarak bize yöneliyor.” diyen Veeam CEO’su Anand Eswaran sözlerini şöyle sürdürdü: “Siber tehditlerle çaba etmek dallar ortası paydaşlıklar gerektiriyor ve Ortak Kriterler sertifikasyonu devlet kurumlarının teknolojinin kurumları inançta tutacak en uygun standartları karşılamasını sağlamak için nasıl bir ortaya geldiklerinin olağanüstü bir örneği. Veeam, siber tehditlere ve taarruzlara karşı inovasyon yapmak ve birleşik bir cephe oluşturmak için iş ortakları ve ittifaklarla birlikte çalışmaya kendini adamış durumda. Bu titiz test ve eser kıymetlendirme sonuçlarından ve Veeam’in bu global gayretin bir modülü olmasından gurur duyuyoruz.”

 

Ortak Kriterler sertifikasını almak kapsamlı bir formda test edilmeyi, değerlendirilmeyi ve onaylanmayı gerektiriyor. Kod satırlarından güvenlik düzeneklerine ve operasyonel fonksiyonlara kadar eserin her istikameti titizlikle incelenerek yüksek kriterlerle uyumluluğu denetim ediliyor. Bu sertifikasyon sürecinin talepleri, siber hücumlar ve fidye yazılımı tehditleri hızlanmaya devam ederken siber dayanıklılığı güçlendirmek için gereken durmak bilmeyen eforları yansıtıyor.

 

Veeam Veri Platform, Çoklu Bulut, Sanal, Hibrit, Fizikî, SaaS (M365, Salesforce) ve Kubernetes üzere BT ortamlarının tamamında daha gelişmiş bilgi güvenliği, kurtarma ve hibrit bulut yetkinlikleri sunuyor. Veeam Veri Platform’un temeli olan Veeam Backup & Replication v12, fidye yazılımları dahil tüm siber tehditlere karşı sınıfının en düzgünü inançlı yedekleme ve süratli, sağlam kurtarma sağlayarak işlerin esnek ve çalışır durumda kalmasını sağlıyor. Bu platform yaklaşımı sayesinde ne kadar karmaşık olursa olsun her ortam inançta tutuluyor ve gerektiğinde süratle kurtarılabiliyor, fidye yazılım atakları bertaraf ediliyor, DoD ağları için azamî verimlilik ve güvenilirlik sağlanıyor. Veeam Veri Platform Advanced Edition, Veeam Backup & Replication’ın kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE’ın güçlü izleme, tahlil ve uyumluluk yetenekleriyle bir ortaya getirerek kullanıcılara rastgele bir yedekleme yahut kurtarma problemini başlamadan evvel tespit etmek ve çözmek için akıllı kontrol ve kolay takip edilebilirlik sağlıyor. 

Veeam’in aldığı en yeni sertifika Ortak Kriterler sertifikası oldu. Başka sertifikalar ortasında şunlar yer alıyor: DoDIN APL, FIPS 140-2, Independent Verification & Validation, ISO, SOC ve başka güvenlik mükafatları. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34