İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ulusal Enerji Planı’nın 2035 hedefi GES’te 53bin MW kurulu güce ulaşmak

Ulusal Güç Planına nazaran 2035 yılında Türkiye’de güneş gücü santrallerinin 53bin megawatta çıkarılması maksadı var. Güneş Gücü Sanayicileri ve Sanayisi Derneği Lideri Tolga Murat Özdemir, Türkiye’nin mevcutta 11bin megawatt’a ulaşan…

Ulusal Enerji Planı’nın 2035 hedefi GES’te 53bin MW kurulu güce ulaşmak
08 Eylül 2023 - 4:48

HANDE BERKTAN

Türkiye’de güneş gücünden elektrik üreten santraller 2013 yılından itibaren kurulmaya başlandı. Güneş gücünde 10 yıllık bir müddette 11 bin megawatt güce ulaşıldı.

“Her yıl 3.500 megawatt kapasite devreye alınmalı”

Gündem Teknoloji programına katılan Güneş Gücü Sanayicileri ve Sanayisi Derneği (GENSED) İdare Heyeti Lideri Tolga Murat Özdemir, güneş gücü santrallerinin (GES) gücüne ait “Güneş gücünde Ağustos prestiji ile 11bin megawatt’a yakın konseyi güce sahibiz. Elektrik santrallerinin toplam gücü 105bin megawatt ve güneş gücünün bunun içerisindeki hissesi yüzde 10, elektrik üretimde ise yüzde 4 ile yüzde 5. Güç Bakanlığımızın yayınladığı Ulusal Güç Planına nazaran 2035 yılına kadar güneş gücünün gayesi 53bin megawatta çıkarılması maksadı var. Üretime katkısı yüzde 10 olacak. Şurası güçte de 5,5 katlık büyüme bekleniyor, bu değerli bir büyüme. 30 milyar doları aşkın yatırım manasına geliyor. Buna sebep Paris Antlaşmasını kabul etmiş olmamız, iklim değişikliği ve bu mutabakatın gayeleri kapsamında ısınma gayesini yakalamamız gerek. Her yıl yaklaşık 3 bin 500 megawatt kapasiteyi devreye almamız gerekiyor.” dedi.

“2053’de güneş gücü yatırımları 200bin megawatt saate ulaşmalı”

GENSED Lideri Özdemir “Dünyada GES heyeti güç 1,200 GW’a ulaştı. Buna baktığınız vakit dünya ile paralel üzere gözükse de coğrafik olarak güneşin bu kadar fazla olduğu ve gücün bu kadar dışa bağlı olduğu bir ülkede bu hiç bitmeyen doğal kaynak varken bu kaynaktan lakin bu kadar faydalanıyor olmak yetersizlik. Isınma gayesine ilişkin bu yıl maksadını 214. günde tamamladık.365 güne yayılması gerekirken amacı 214. günde tamamladık yani yılın gerisini cepten yiyoruz. Birleşmiş Milletler sel felaketleriyle ilgili hava değişim fırtınaları başladı dedi. Bundan geri dönüş yok dolayısı ile acil tedbirler alınmalı deniliyor. Karbon salınımında en büyük etken elektrik tüketiminden fosil yakıtlardan kaynaklanıyor olması. Her ülke kendi maksadını belirleyip, ilerliyor. Türkiye’nin 2053 nötr karbon amacı için güneş gücünde konseyi güçte yaklaşık 200bin megawatt’ı yakalamamız gerek nötr karbon olalım. Yalnızca güneşle olmaz rüzgar da olmalı, jeotermal güç kaynakları da olmalı. Yenilenebilir güç olan rüzgâr ve güneş gücü, tüm dünyada kesikli bir üretime sahip. Bu durum, kara ve deniz ortasındaki sıcaklık farkının değişkenliğinden kaynaklanıyor.” açıklamasını yaptı.

“Yeni lisans alan güneş santralleri, depolama üniteleriyle birlikte olacak”

Enerji depolamanın hem güç üretimi ve tasarruf hem de iklim değişikliğiyle ilgili çalışmalarda kıymetine vurgu yapan GENSED Lideri Özdemir kelamlarını, “Yeni kanunlar çerçevesinde lisanslı güneş güç santralleri depolamasız olamayacak. Zira güç kaynağımız kesik yani bulut, yağmur olduğunda kesinti oluyor bu da şebekenin istikrarını bozuyor. Şebekenin istikrarını bozuyor, şebekenin büyüklüğü arttıkça bunun tesiri daha çok görülür. ABD’de Arizona bunu yaşadı biz bundan ders almalıyız. Depolama güneş gücünü kesik güçten daima kesintisiz güç haline getiriyor. Depolama teknolojilerini konutlarda, işyerlerinde, fabrikalarda da yakın vakitte göreceğiz. Hücrede teknoloji var ve ölçeği oluşturan güneş gücü panel hücrelerinin üretimi. Bunu üreten şirketlerin ihracatta önleri daha çok açılmalı. Çin 25 yılda planı bu hale getirdi ve biz de yeni başlangıç yaptık.” halinde tamamladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34