İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ultra gevşek para politikası uygulayan Japonya’da işsizlikte yükseliş

Japonya’da işsizlik Temmuz ayında yükseliş kaydetti. Böylece ultra gevşek para siyaseti uygulayan ülkede son 4 ay içinde işsizlik birinci kere yükseldi.

Ultra gevşek para politikası uygulayan Japonya’da işsizlikte yükseliş
29 Ağustos 2023 - 5:00

Japonya’da işsizlik oranı Temmuz ayında son dört ayda birinci defa yükselirken, işgücü talebini gösteren gösterge de bir ölçü zayıflayarak hem Japonya Merkez Bankası hem de hükümet için tasa verici sinyaller verdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından Salı günü yapılan açıklamaya nazaran işsizlik oranı yüzde 2,7’ye yükseldi. Ekonomistler bu oranın yüzde 2,5’te kalmasını bekliyorlardı. Çalışan sayısı bir evvelki aya nazaran 100.000 azalırken, işsiz sayısı 110 bin arttı. Bayanlarda işsizlik oranı tüm yaş kümelerinde artarken, 45-54 yaş ortası ve 15-24 yaş ortası erkeklerde düştü.

Kendi isteği dışında işten ayrılanların sayısı 50 bin kişi arttı.

Ülkede açık işlerin başvuranlara oranı bu yıl altıncı defa düşerek Temmuz ayında 1,30’dan 1,29’a geriledi. İşgücü piyasası eğilimlerinin öncü göstergesi olan bu datalar, her 100 müracaat sahibine karşılık 129 iş bulunduğunu gösteriyor.

Daiwa Securities Ekonomisti Kota Suzuki, “Öncü gösterge olarak bakıldığında, imalat kesimindeki açık iş sayısı son vakitlerde düşüş eğiliminde. Bu muhtemelen denizaşırı talepteki düşüşün tesirinden kaynaklanıyor” değerlendirmesini yaptı.

İmalat kesimindeki iş teklifleri yüzde 11,4 oranında düştü. Osaka 1,10 ile en düşük orana sahip bölgeler ortasında yer alırken, Tokyo için bu oran 1,79 oldu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34