İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesinden “Derin Teknoloji Fabrikası”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Avrupa Birliği (AB) programları kapsamında verdiği 6,5 milyon avroluk dayanakla Ege Teknopark bünyesinde Ege Derin Teknoloji Fabrikası kuruldu

Türkiye’nin En Girişimci ve Yenilikçi Üniversitesinden “Derin Teknoloji Fabrikası”
23 Eylül 2023 - 22:24


Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Avrupa Birliği (AB) programları kapsamında verdiği 6,5 milyon avroluk dayanakla Ege Teknopark bünyesinde Ege Derin Teknoloji Fabrikası kuruldu. Ege Üniversitesi bünyesinde oluşturulan “Derin Teknoloji Fabrikası” ile iş fikri olan girişimcilerin, dizaynlarını 3 boyutlu yazıcı teknolojileriyle süratle prototip haline dönüştürerek rekabet güçlerinin artırılması hedefleniyor. Fabrikada, girişimcilere ölçeklerini büyütmeleri, seri üretime geçmeleri ve memleketler arası pazarda büyümeleri için eğitim ve mentörlük takviyesi de sunulacak.

Fabrikanın, derin teknoloji tabanlı ve ömür bilimlerini de barındıran Türkiye’deki tek merkez olduğunu söz eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “ ‘Donanım ve Prototipleme Laboratuvarı’ ve ‘Yaşam Bilimleri Laboratuvarı’ çatısı altında çok sayıda gelişmiş 3D yazıcı, test ve ölçüm aygıtlarını bünyesinde barındıran fabrikadan iş fikri olan akademisyenler, öğrenciler, start-up teşebbüsleri ve KOBİ’ler başta olmak üzere tüm teşebbüsçüler yararlanabiliyor. Metal ve polimer işleyebilen 3D yazıcılar, tel erezyon aygıtları, kimyasal tahlil enstrümanlarından olan gaz kromatografisi-kütle spektrometresi test aygıtları, PCR test aygıtları, biyomürekkeplerin canlı hücrelerle karıştırılarak doğal doku gibisi üç boyutlu yapıların oluşturabildiği 3D Bioprinter aygıtları, biyoreaktörler ve yüksek teknolojiye dayalı görüntüleme sistemlerinin bulunduğu fabrika, bu teknoloji donanımını tek çatı altında sunan ülkemizdeki tek merkez olarak gösteriliyor” dedi.

“Avrupa’daki en üst teknoloji Ege Üniversitesinde”

Rektör Prof. Dr. Necdet Budak,  “Üniversite döner sermayesi ile yurt içi ve dışı kaynaklar kullanılarak hayata geçirdiğimiz Derin Teknoloji Fabrikası,  bin 100 metrekare kapalı alanda hizmet veriyor. Resmi açılışını kasım ayında yapmayı planlıyoruz. Derin Teknoloji Fabrikası, çok kıymetli bir tesis. KOBİ’lerin memleketler arası arenada rekabet ettikleri firmalara karşı kendilerini geliştirmeleri gerekiyor. Dizaynlara ait prototip geliştirilmesi çok değerli. Yalnızca Ege Bölgesi değil tüm Türkiye’deki KOBİ’ler ve endüstriciler, Avrupa’nın en üst teknolojisi olan bu alet ekipmanı kullanıp kendi 3D boyutunda prototiplerinin seri üretimine geçebilecekler. Avrupa’daki en üst teknoloji şu anda Ege Üniversitesi Teknoparkı’nda hizmete girmiş durumda. Bunun için de başka bir heyecan duyuyoruz. Burada özel dal sanayi iş birliği projelerinde de bir artış bekliyoruz” dedi.

“Akademik çalışmalara katkı sağlayacak”

Fabrikanın Ege Üniversitesi özelinde de değerli katkılar sunacağını tabir eden Rektör Prof. Dr. Budak, “Fabrika, üniversitemizdeki lisans-lisansüstü ve akademik çalışmalara altyapı sunabilecek. İlgili alanda staj uygulamaları burada yapılabilecek. Öğrencilerimizin dersleri için de bir uygulama alanı olacak. Mezunlarımıza istihdam alanı oluşacak. Yerli ve Ulusal teknolojiler ile bunlardan üretilecek katma bedelli eserler sayesinde üniversitemizin marka bedelini de artırmış olacağız. Tabi ki üniversite-sanayi iş birliklerimizi de daha çok pekiştirmiş olacağız” diye konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34