İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Türkiye’de ilk 5 risk arasında çevre ve iklim riski yok”

Beymen’in sürdürülebilirlik yol haritasını açıkladığı Beymen Promise’in lansmanında konuşan Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiye’de yapılan araştırmalarda üst seviye şirket yöneticilerinin gündeminde birinci beş risk ortasında etraf ve iklim değişikliğinin…

“Türkiye’de ilk 5 risk arasında çevre ve iklim riski yok”
08 Eylül 2023 - 22:36

Lüks perakende şirketi Beymen, sürdürülebilirlik konusunda bugüne kadar attığı adımların yanı sıra gelecek planlarını ve amaçlarını “Beymen Promise” çatısı altında topladığını duyurdu.

Beymen’in sürdürülebilirlik yol haritasını açıkladığı Beymen Promise’in lansmanında konuşan Boğaziçi Üniversitesi İklim Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, Türkiyede yılda 500 milyon ton seragazı yayıldığına dikkat çekti.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda üst seviye şirket yöneticilerinin gündeminde birinci beş risk ortasında etraf yok iklim değişikliğinin olmadığının altını çizen Kurnaz, artık sürdürülülebilir ve yine dönüşüm iktisadına ağırlaşmak gerektiğini belirtti.

“Dünyaya Kelamımız Var” başlığıyla paylaşılan Beymen Promise manifestosu, “Moda, kendimize yakışanı giymek kadar kendimize yakışanı yapmak. Döngüsel modada öncü olmaya kelamımız var!” iletisi veriyor ve Beymen’in tabiata, topluma ve çalışanlarına yönelik taahhütlerini kapsıyor.

Açıklamaya nazaran, iş süreçlerinin her etabında sürdürülebilirliği önceliklendiren Beymen, faaliyetlerinden kaynaklanan çevresel tesirini ölçülebilir biçimde azaltmayı hedefliyor. Manifestosunda gelecek jenerasyonlara daha hoş bir dünya bırakma amacıyla hareket ettiğini anlatan Beymen, sürdürülebilir moda anlayışının, etrafa hassas, toplumsal alanlarda adil ve eşitlikçi, kültürel açıdan saygılı ve ekonomik olarak uygulanabilir iş modellerini kapsadığını vurguluyor.

“Üretimdeki su ölçüsü ve karbon ayak izi kararlı bir formda azalacak”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Beymen Group Üst Yöneticisi (CEO) Elif Çapçı, Beymen’in 50 yılı aşan tarihi boyunca attığı her adımda moda dünyasına taraf veren vizyoner bir pozisyonda olduğuna dikkati çekerek şu sözleri kullandı:

“Dünyamız, tesirlerini hepimizin her geçen gün çok daha derinden hissettiği farklı krizleri bir ortada yaşadığımız bir periyottan geçiyor. İklim krizi dünyamızı, hayatlarımızı ve iş modellerimizin sürdürülebilirliğini pek çok açıdan olumsuz etkiliyor. Biz de Beymen Kümesi olarak sürdürülebilirliği merkeze aldığımız bir dönüşüm yaşıyoruz. ESG çerçevesinde kapsayıcı, kararlı, şeffaf ve ölçülebilir bir çalışma modeli benimsiyoruz. Tedarik zincirimizi de kapsayan biçimde tüm ekosistemimize yaygınlaştıracağımız global referanslarımızı belirledik, sertifikasyon süreçlerimizi tamamladık. Atık ve üretimde kullanılan su ölçüsünü ve karbon ayak izimizi kararlı bir formda ve daima azaltacak halde yol haritamızı çizdik. Beymen mağazalarımızın yanı sıra üretimini gerçekleştirdiğimiz Beymen Club, Network, Divarese, Beymen Collection ve Academia’da sürdürülebilirlik alanında kararlı, güçlü ve değerli adımlar atıyor ve taahhütlerde bulunuyoruz.”

Beymen’de amaç yüzde 50 kadın

Beymen’in döngüsel modada öncülük gayesiyle hayata geçirdiği “Beymen Promise” manifestosu kapsamındaki taahütleri şöyle:Beymen’in döngüsel modada öncülük gayesiyle hayata geçirdiği “Beymen Promise” manifestosu kapsamındaki taahütleri şöyle:

Çanta taşımak biraz da sorumluluk taşımak olmalı: Beymen Reborn ile ikonik çantaları yeni sahipleri ile buluşturmaya kelam veren Beymen, döngüsel moda yaklaşımını bu platforma eklenmesi planlanan Beymen Repair ve Beymen Recycle adımlarıyla sürdürecek.

Ambalajlar yalnızca giysileri değil, dünyayı da muhafazalı: 2024 birinci yarı sonuna kadar Beymen Grubu’nun tüm ambalajları yüzde 100 sürdürülebilir sertifikalı materyallerden olacak. Tüm kümeye yayılan bu uygulama ile ambalajlardaki selülozik gereçlerin sürdürülebilirlik asıllı standartlara sahip olması için global ölçekte faaliyet gösteren Forest Stwardship Council (FSC) sertifikalı eserler tercih ediliyor.

Önemli olan modada iz bırakırken tabiattaki izimizi azaltmak: Beymen atık idaresi ve üretimde kullanılan su ölçüsünü ve karbon ayak izini daima halde azaltmayı hedefleyen çalışmaları ile 2040 itibariyle sıfır atık ve sıfır emisyon gayesine kelam veriyor.

Tasarlamanın, üretmenin sonu yok. Lakin suyun var: Denim üretiminde çok yüksek oranda su ve eletrik tasarrufu sağlayan Jeanologia prosesini uygulayan Beymen, pamuk üretiminde dünyanın en büyük pamuk sürdürülülebilirlik programı “Better Cotton Initiative” (BCI) ile de su tüketimini azaltmaya kelamımız veriyor. Bunların yanı sıra yünlü kumaşlarda, Responsible Wool Standard’ı (RWS) temel kural olarak kabul eden Beymen, okyanusların korunması için toplanan plastik atıkları geri dönüştürerek dolgu materyali ya da iplik olarak kullanabilen hammaddeler üreten REPREVE ve Thermolite ile de çalışıyor. Öte yandan Lenzing tarafından doğal hammaddelerden elde edilen ve etrafa hassas süreçlerle üretilen Tencel ve Ecovero elyafları da üretim süreçlerinde kullanıyor.

Hayatın her alanında bayanlar güçlenerek yürümeli: Birleşmiş Milletler Bayanın Güçlenmesi Prensipleri’nin (WEPs) imzacısı olarak eşitliğe kelam veren Beymen, yaklaşık yüzde 45 olan bayan çalışma oranını 2025 itibariyle yüzde 50’ye çıkararak eşit bir çalışma ortamına kelam veriyor. Bayanların ekonomik ve toplumsal ömürde güçlenmesi için çalışmalar yürüten Beymen; eşitlilik, çeşitlilik ve kapsayıcılık konusunda kurum içindeki çalışmalarını dışarıya taşımaya da hazırlanıyor.

Sürdürülebilirlik bir dönem değil, her dönem üstümüzde: Beymen bünyesindeki 1000’i aşkın marka ortasında sürdürülebilir eser ve markaları artırmaya kelam veriyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34