İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Türkiye’de denizle birlikte rüzgarda 200 bin megawatt potansiyel var”

Güçte arz güvenliği açısından yenilenebilir güç kaynaklarının kıymetli oluğunu belirten Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB) Lideri ve Renecore Güç CEO’su İbrahim Erden katıldığı Bloomberg HT yayınında, “Türkiye’nin rüzgarda potansiyeli…

“Türkiye’de denizle birlikte rüzgarda 200 bin megawatt potansiyel var”
01 Eylül 2023 - 23:24

Türkiye Rüzgar Gücü Birliği (TÜREB) Lideri ve Renecore Güç CEO’su İbrahim Erden bloomberg HT yayına katılarak güç kesimine ait değerlendirmelerde bulundu.

Önümüzdeki devirde Ülkemizin güç arz güvenliği ve gereksiniminin karşılanması tarafından yenilenebilir güç kaynaklarının değerli olduğuna dikkat çeken Erden, “Ülkemizde Temmuz ayı itibariyle şurası gücümüz 105 bin megawattı aştı, bunun içinde 11 bin 500 megawatt düzeyinde rüzgar var, 10 bin megawatt düzeyinde güneş ve 30 bin megawatt üstünde de hidroelektrik santralleri var.
Rüzgar alanında bir de endüstriyi ekledik, Türkiye’nin rüzgarda potansiyeli kara ve denizi de düşünürsek 200 bin megawatt düzeyinde öngörülüyor” diye konuştu.

Hedefin 20 bin megawatt şurası güç olduğunu aktaran Erden, “2023 yılında lakin Ülkenin geldiği durum Avrupa ve Dünya ile karşılaştırıldığında Dünya’da heyeti güce sahip en büyük 12. ülke, Avrupa’da da 6. ülkeyiz” bilgisini verdi.

“Çeşitli ihaleler başladı”

Deniz üstü rüzgarın çok farklı bir alan olduğunu söyleyen Erden, “Çok daha complex teknolojiler. Denizde inşaat yapmak çok sıkıntı ve lojistiği de güç. Denizde rüzgar yalnızca güç değildir, bunun içinde tersanecilik, deniz üstü inşaat, denizcilik var yani bunların hepsini kapsıyor.

Enerji Bakanlığımız Danimarka Güç Bakanlığıyla ve Alman Güç Bakanlığıyla verimli çalışmalar yürüttü. Deniz üstü rüzgar tahlilleri, dalga ve deniz altı çalışmaları ve yer ile ilgili çalışmalar ile ilgili çeşitli ihaleler başladı, bunları da süratli bir halde tamamlayacaklarını öngörüyoruz. Bundan sonrada projeleri geliştirme süreçleri ve ihaleleri göreceğiz” dedi.

Söz konusu yatırımlar için sığ denizlerin kıymetli olduğunu söz eden Erden, Marmara Denizi ve kıyıları, Saros bölgesi, Ege kıyıları, Çeşme’nin kuzeyi, İzmir Körfezinin girişi, Midilli Adası ve Türkiye ortasında kalan kısımların elverişli olduğunu söyledi.

Maliyetler yüzde 15-20 arttı

Sadece Türkiye’de değil Global’de de finansman maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çeken Erden, “Bu ortada nasıl emtia fiyatlarında artışlar yaşanıyorsa tribün dediğiniz şey aslında çelik ve çelik fiyatlarında çok artış oldu. Tedarik zincirindeki kırılmalar sonucunda da çok ziyanlar oluştu. En az yüzde 15-20 artış oldu ve maalesef bu yatırımlara da yansıyor” dedi.

Erden, finansman takviyelerinin kıymetli ve gerekli olduğunu da kelamlarına ekledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34