İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Türkiye, 2023’ün İlk Yarısında Endüstriyel Kontrol Sistemleri En Fazla Saldırıya Uğrayan Bölgeler Arasında

Kaspersky tarafından hazırlanan ICS CERT raporuna nazaran, küresel ölçekte 2023’ün birinci yarısında Endüstriyel Denetim Sistemi (ICS) bilgisayarlarının %34’ünde rastgele bir cinsten makus hedefli obje tespit edildi ve engellendi

Türkiye, 2023’ün İlk Yarısında Endüstriyel Kontrol Sistemleri En Fazla Saldırıya Uğrayan Bölgeler Arasında
21 Eylül 2023 - 22:12


Kaspersky tarafından hazırlanan ICS CERT raporuna göre, küresel ölçekte 2023’ün birinci yarısında Endüstriyel Denetim Sistemi (ICS) bilgisayarlarının %34’ünde rastgele bir tipten berbat gayeli obje tespit edildi ve engellendi. Birebir periyotta Türkiye’de ICS makinelerinin akına uğrama oranı ise %41,9 oldu. Bu oran global ortalamanın üzerinde yer alıyor. Türkiye’de en çok hücuma uğrayan bölümler ortasında mühendislik ve entegrasyon sistemleri (%45,2), bina otomasyonu (%44,9) ve güç dalı yer alıyor (%44,4). Tespit edilen tüm hücumlar muvaffakiyetle engellendi.

 

ICS bilgisayarları petrol ve gaz, güç, otomotiv, bina otomasyon altyapıları ve öbür alanlarda mühendislerin ve operatörlerin, iş istasyonlarından denetleyici denetim ve data toplama (SCADA) sunucularına ve İnsan Makine Arayüzüne (HMI) kadar bir dizi otomasyon fonksiyonunu yerine getirmesi için kullanılıyor. Endüstriyel bilgisayarlara yönelik siber ataklar, denetim edilen üretim sınırında ve bazen de tesisin tamamında maddi kayıplara ve üretimin durmasına neden olabileceğinden ötürü son derece tehlikeli olarak bedellendiriliyor. Dahası sanayi kuruluşlarının hizmet dışı kalması bölgenin toplumsal refahına, ekolojisine ve makroekonomisine önemli ziyan verebiliyor.

Endüstriyel Denetim Sistemlerinin karşı karşıya olduğu farklı siber tehdit cinsleri ortasında berbat niyetli komut belgeleri, casus Truva atları, solucanlar, fidye yazılımları ve başkaları yer alıyor. Türkiye, berbat gayeli komut evraklarının ve kimlik avı sayfalarının engellendiği ICS bilgisayarlarının yüzdesinin en yüksek olduğu bölgelerden biri pozisyonunda (küresel ortalama %12,7 iken Türkiye’de %18,3). Makus emelli komut evrakları, data toplamak, kullanıcıları izlemek ve makûs maksatlı web sitelerine yönlendirmekten casus yazılım ve/veya bâtın kripto madenciler üzere çeşitli berbat emelli yazılımları sisteme yüklemeye kadar çok çeşitli gayelere hizmet ediyor.

ICS için öne çıkan bir öteki tehdidi casus yazılımlar oluşturuyor. Türkiye’de 2023’ün birinci yarısında ICS makinelerinin %11,3’ünde casus yazılım atakları tespit edildi ve engellendi. Global ortalama %6,1 civarında.

Türkiye birebir vakitte 2023’ün birinci yarısında fidye yazılımı saldırısına uğrayan ICS bilgisayarlarının yüzdesinin en yüksek olduğu bölgelerden biri oldu. Türkiye’de hücuma uğrayan ICS makinelerinin oranı %0,5 iken, global ortalama %0,32 olarak ölçüldü.

Kaspersky ICS CERT Başkanı Evgeny Goncharov, şunları söyledi: “Türkiye’nin Avrupa ve Asya’nın kesişme noktasındaki stratejik pozisyonu, ülkeyi güç transit yollarında kilit bir oyuncu haline getiriyor. Boru sınırları ve güç üretim tesisleri de dâhil olmak üzere kritik güç altyapısının korunması hem ulusal güvenlik hem de bölgesel istikrar açısından son derece kıymet taşıyor. Türkiye birebir vakitte imalat, tarım ve teknoloji dallarını kapsayan büyük bir sanayi çeşitliliğine sahip. Bu çeşitlilik, ICS siber güvenliğine çok taraflı bir yaklaşım gerektiriyor. Zira farklı bölümler farklı düzeylerde siber güvenlik olgunluğuna sahip olabilir. Kurumlar ICS ile ilgili riskleri anlayarak şuurlu kararlar alabilir, kaynaklarını makul tahsis edebilir ve savunmalarını verimli bir biçimde güçlendirebilir. Bunu yaparak sırf kârlılıklarını korumakla kalmaz, tıpkı vakitte herkes için daha inançlı ve emniyetli bir dijital ekosisteme katkıda bulunurlar.”

Kaspersky ICS CERT web sitesinde 2023’ün birinci yarısındaki ICS tehdit ortamı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaspersky uzmanları, OT bilgisayarlarınızı çeşitli tehditlere karşı korumak için şunları öneriyor:

  • Olası siber güvenlik problemlerini belirlemek ve ortadan kaldırmak için OT sistemlerinin tertipli güvenlik değerlendirmelerini yapın.
  • Etkili güvenlik açığı idaresi süreci için bir temel olarak daima güvenlik açığı değerlendirmesi yapın ve triyaj oluşturun. Kaspersky Industrial CyberSecurity gibi özel tahliller, bu mevzuda faal bir yardımcı ve kamuya açık olmayan, harekete geçirilebilir bir bilgi kaynağı olarak hizmet verebilir.
  • İşletmenin OT ağının temel bileşenleri için vaktinde güncellemeler yapması kıymetlidir. Güvenlik düzeltmeleri ve yamaları uygulamak yahut teknik olarak mümkün olan en kısa müddette telafi edici tedbirler almak, üretim sürecinin kesintiye uğraması nedeniyle milyonlara mal olabilecek büyük olayları önlemek ismine çok kıymetlidir.
  • Gelişmiş tehditlerin vaktinde tespit edilmesi, olayların araştırılması ve tesirli bir biçimde düzeltilmesi için Kaspersky Endpoint Detection and Response gibi EDR tahlilleri kullanın.
  • Ekiplerinizin olay tedbire, tespit ve müdahale hünerlerini geliştirerek ve güçlendirerek yeni ve gelişmiş makûs gayeli tekniklere müdahaleyi güzelleştirin. BT güvenlik grupları ve OT işçisi için özel OT güvenlik eğitimleri, bunu başarmanıza yardımcı olan temel araçlardan biridir.

 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital saklılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle uğraş etmek için önde gelen uç nokta müdafaası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en kıymetli olanı muhafazalarına yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34