İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Türk oyun endüstrisi 1,4 milyar dolara ulaştı

1,4 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan Türk oyun kesiminde oyun geliştiricilerle, yerli ve yabancı yatırımcılar, İstanbul’da buluşuyor. Gaming İstanbul Kurucu Ortağı Meriç Eryürek, Türkiye’de oyunlara para harcayan faal 12 milyon oyuncunun…

Türk oyun endüstrisi 1,4 milyar dolara ulaştı
19 Eylül 2023 - 21:36

HANDE BERKTAN

1.4 milyar dolar pazar büyüklüğüne ulaşan Türk oyun dalında oyun geliştiriciler, yatırımcılar ve oyunseverler, bu yıl yedincisini düzenlenen Gaming İstanbul’da buluşuyor.

BloombergHT.com için sorularımızı yanıtlayan Gaming İstanbul Kurucu Ortağı Meriç Eryürek, Türk oyun bölümünde, etkin, oyunlara yahut oyun içi mağazalara para harcayan oyuncu sayısının 12 milyona, kesimin 1,4 milyar dolara ulaştığını söyledi. Eryürek “36 milyon faal oyuncuya sahip olduğumuzu söylüyoruz. Bu sayının içinde geçmişte cep telefonu, tablet yahut bilgisayarına bir oyun indirmiş herkes var. Faal, oyunlara yahut oyun içi mağazalara para harcayan oyuncu sayımız yaklaşık 12 milyon oyuncu civarında. Profesyonel e-spor oyuncu sayısımız ise 600’e ulaştı” açıklamasını yaptı.

“Türk oyun dalı 1,4 milyar dolara ulaştı”

Pazarın gelişimine dair sorularımızı yanıtlayan Meriç Eryürek “Global pazar büyüklüğü yaklaşık 180 milyar dolara ulaştı. Türk oyun pazarının büyüklüğü ise varsayımı 1,4 milyar doları aştı. Yatırımlar tarafında bölümü ele alacak olursak 2022’de 424,7 milyon dolar yatırım aldık. İstanbul, geçen yıl Londra’nın akabinde Avrupa’da oyun kesiminde en fazla mutabakatın gerçekleştirildiği ikinci kent oldu. İstanbul, dünya genelindeki değerlendirmede ise beşinci sırada. Üst istikametli büyüme trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.” dedi.

Bu yıl yedincisini düzenlenecek Gaming İstanbul, Türk oyun bölümünde birçok oyunseveri, Yenikapı’daki Kadir Topbaş Şov ve Sanat Merkezi’nde bir ortaya getirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin en büyük dünyanın ise en büyük sekiz oyun etkinliğinden birisi olduğunu söyleyen Eryürek “Oyunseverleri en yeni oyunlar, en yüksek kalitedeki donanımlar, sevilen içerik yayıncıları, tanınan esporcular ve yetenekli cosplaylerle bir ortaya getirerek oyun dünyasının tüm renkli elementlerini onlarla buluşturuyoruz. İşin B2B ayağında da oyun kesimini, stüdyoları ve hür oyun geliştiricilere yönelik de birçok içerik olacak. Gaming İstanbul çatısı altında düzenlenen Indieway ismini verdiğimiz buluşmada Amerika, Avrupa ve Uzakdoğu’dan Türkiye’de geliştirilen oyunları kıymetlendirecek ve gerçek buldukları projelere yatırım yapacak uzmanlar da geliyor.” bilgisini paylaştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34