İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Türk moda endüstrisi tasarım ve katma değeri bir araya getiriyor

Türkiye’de ihracatçı birlikleri ortasında katma pahası en yüksek ihracat gerçekleştiren ve sürdürülebilir dönüşüme liderlik eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı’nın takviyesiyle bu sene 17’incisini düzenlediği EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler 4 Eylül’de İzmir Arena’da açıklanıyor.

Türk moda endüstrisi tasarım ve katma değeri bir araya getiriyor
02 Eylül 2023 - 3:24


Türkiye’de ihracatçı birlikleri ortasında katma kıymeti en yüksek ihracat gerçekleştiren ve sürdürülebilir dönüşüme liderlik eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı’nın dayanağıyla bu sene 17’incisini düzenlediği EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler 4 Eylül’de İzmir Arena’da açıklanıyor.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Lideri Burak Sertbaş, “Tasarım yarışlarının katma bedelli ihracata giden yolda, yetenekli tasarımcıların keşfedilmesinde kıymetli bir rolü var. Biz Türk moda sanayisi olarak tasarım ve katma kıymeti bir ortaya getiriyoruz. Türkiye’nin hazırgiyim bölümü ihracat ünite fiyatı 15,8 dolarken, EHKİB olarak ihracat ünite fiyatımız 21,3 dolar. Hazırgiyim kesiminin kilogram başına ihracat kıymeti Türkiye ortalamasının epeyce üzerinde, bunda tesirli olan faktör, dalın tasarım gücü.” dedi.

EHKİB Toplumsal Tertipler ve Müsabaka Komitesi Lideri Tuğba Hazar, “EHKİB olarak bütün projelerimizde olduğu üzere tasarım yarışmalarımızda da vizyonumuzun ana eksenini sürdürülebilirlik oluşturuyor. Bu yıl 17’incisini düzenlediğimiz Moda Tasarım Yarışımızda, sürdürülebilir moda kavramının değerini SEED konseptimiz ile öne çıkarıyoruz. Bu sene toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Yarışa tekrar rekor bir iştirak vardı, 250 belge ile müracaat yapıldı.” diye konuştu.

 

EİB Moda Tasarım Yarışı hakkında

Bugüne kadar kesime Emre Erdemoğlu, Merve Uçar, Mahmut Ağaç, Hasret Erkan, Orkun Sevim, Harun Çifçi üzere başarılı dizayncıları kazandıran Moda Tasarım Yarışımız geçmiş yıllarda Uyanış, Karnaval, Göç, Manipulasyon, Giz, Varoluş, Re-FORM, Newstalgia, The Message Tech-tility ve Contact-less temaları ile organize edildi. EİB 17’inci Moda Tasarım Müsabakasının bu yılki teması ise SEED- Tohum.

 

Yurtdışı eğitim bursu ve dünyanın en ünlü fuarlarını ziyaret etme şansı

Yarışma kapsamında birinci üç dereceyi alan finalistler nakdi mükafatların yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın onayı halinde yurt dışında eğitim fırsatına da sahip oluyor. Birinci 10 finalist bu mükafatların yanında EHKİB İdare Heyeti kararı çerçevesinde tekrar EHKİB tarafından ulusal iştirak organize edilen moda kesiminin önde gelen moda fuarlarını ziyaret hakkı elde ediyor. (Bu kapsamda ziyaret edilen fuarlar: Fransa/Paris’te senede 2 defa düzenlenen Premiere Vision Paris fuarı ile Almanya-Münih’te senede 2 sefer düzenlenen Munich Fabric Start fuarı)

EİB 15.Moda Tasarım yarışının finalistlerinden Ayşe Kaya Fransa-Paris’te bulunan Instıtut Français de la Mode moda okulunda, 16.yarışmanın finalisti Eda Polat ise İtalya-Milano’da bulunan NABA moda okulunda eğitimlerine devam ediyor.

 

Ocak-Temmuz periyodunda hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 11,5 milyar dolara ulaştı

Türkiye’nin hazırgiyim ve konfeksiyon ihracatı 2023 yılı Ocak-Temmuz devrinde 11,5 milyar dolar, Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ihracatı ise 813 milyon dolar olarak gerçekleşti. EHKİB’nin ihracatındaki birinci üç ülke ortasında 196 milyon dolarla Almanya, 166 milyon dolarla İspanya, yüzde 3 artışla 76 milyon dolarla ise Hollanda yer alıyor.

 

EİB XVII. MODA TASARIM YARIŞMASI 

Finalistler: 

AYŞE HÜMEYRA TATAR

AYŞENUR KAYAR

BEYZA BAYRAM

ENES YOLCU

EZGİ KIZILTAN

MEHMET MELİH SEVİNÇ

MELİS DORU

MİREY DEMİRCİ

SERKAN ÇINAR

ZEYNEP KOÇ

 

17.EİB MODA TASARIM MÜSABAKASI FİNAL JÜRİSİ

Tuğba HAZAR                           Heyet Başkanı

1.         Belma ÖZDEMİR                Moda Tasarımcısı- MTD Eş Başkanı

2.         Çiğdem AKIN                                  Moda Tasarımcısı

3.         Emre ERDEMOĞLU                      Moda Tasarımcısı

4.         Esin ÖZYİĞİT                                 İzmir Moda Dizayncıları Derneği Başkanı

5.         Fırat NEZİROĞLU             Moda Dizayncısı ve Dokuma Sanatçısı

6.         Fırat ÖZDEMİR                  Fıratteks Firma Yetkilisi

7.         Gökay GÜNDOĞDU                       Moda Tasarımcısı

8.         Meltem Özbek                                  Moda Tasarımcısı

9.         Mert YEMENİCİOĞLU     Moda Stilisti

10.       Murat AYTULUM               Moda Tasarımcısı

11.       Nejla Güvenç                        Moda Tasarımcısı

12.       Nihan Peker                         Moda Tasarımcısı

13.       Niyazi ERDOĞAN               Moda Tasarımcısı

 

SEED / TOHUM 

Oluşum sürecinin başlangıcı olarak tohumu konumlandırdığımızda, kendimizi Teşekkül (biçim kazanma oluşma), Tekevvün (var olma, doğuş, oluşma) kavramlarının derinlerinde buluruz.

Algılarımızın sonlarını zorladıkça varoluştan yok olmaya yanlışsız bir yola gireriz ve yolun sonunda boşluklarımızı doldurabilme kabiliyetine erişiriz.

Tohum; Sonlu kaynaklarla dolu bir dünyada, insanın sınırsız isteklerine ve ihtiyaçlarına yanıttır.

Var olmanın temeli olan TOHUM, varoluşçuluk akımını içinde barındırır. Varoluşçuluk, kişiselliğin ön plana çıktığı ve insan varlığını tüm taraflarıyla incelendiği felsefi bir sistemdir.

Bu akımda, özgürlük ve sorumluluk kavramları ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle bu tema ile evvel kendi varlığına sonra öteki insanlara karşı sorumlu hissetmelisin!

İşte tamda bu sebepten sürdürülebilir moda kavramının ehemmiyeti SEED konsepti öne çıkarıyor, modanın tüketimini ve artık tüketilmişi tekrar var etme uğraşını bu bağlamda tekrar fark ediyoruz.

EİB, ülkemizin genç tasarımcılarına kendini gösterme fırsatı vererek, farkındalık platformu yaratmak ve dala sunduğu yeni pahalarla Türk Moda Sanayisinin gelişimine katkıda bulunmak maksadıyla bu yıl 17.’sini düzenleyeceği Moda Tasarım Müsabakasında, iştirakçilerin SEED konseptiyle, “SEZONDAN BAĞIMSIZ” olarak oluşturacakları Bayan ve Erkek Hazır Giysi koleksiyonlarını görmeyi heyecanla bekliyor.

EİB 17. Moda Tasarım Yarışması’nda tasarımcıların mentorluğunu ise moda dizayncısı Hasret Erkan yaptı.

 

Ödüller neler?

-Birincilik Mükafatı 100.000 TL

İkincilik Mükafatı 75.000 TL

Üçüncülük Mükafatı 50.000 TL.

-Yurtdışı Eğitim Bursu Mükafatı:

-Yurtdışı Fuar Katılımı

 

Not: Birinci 10 finalistin koleksiyonları Türkiye İhracatçılar Meclisi tertibi ve Ticaret Bakanlığı uyumunda her yıl düzenlenmesi beklenen Türkiye Tasarım Haftası etkinliğinde sergilenecektir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34