İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Tetra Pak’tan “23. Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu”: Geri dönüşüme 40 milyon euro yatırım

İnsanı ve gezegeni muhafazaya yönelik bir yaklaşımla gıdayı her yerde inançlı ve erişilebilir hale getirmeyi taahhüt eden Tetra Pak, “23. Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayınladı.

Tetra Pak’tan “23. Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu”: Geri dönüşüme 40 milyon euro yatırım
06 Eylül 2023 - 7:24


İnsanı ve gezegeni muhafazaya yönelik bir yaklaşımla gıdayı her yerde inançlı ve erişilebilir hale getirmeyi taahhüt eden Tetra Pak, “23. Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu”nu yayınladı. Rapora nazaran, şirketin operasyonlarıyla irtibatlı sera gazı emisyonlarında 2022 yılında, 2019’a kıyasla yüzde 39 azalma kaydedildi. Kullanılan gücün yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan sağlayan Tetra Pak, karton toplama ve geri dönüşümünü devam ettirmek için toplam 40 milyon euro yatırım yaptı. 23. Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu, şirketin geçen yıl güçlü ve sürdürülebilir besin sistemlerini gerçekleştirmeye yardımcı olmak için elde ettiği muvaffakiyetleri ve devam eden aksiyonlarını vurguluyor.

Dünyanın önder besin sürece ve paketleme tahlilleri şirketi Tetra Pak, sürdürülebilirliği şirketin merkezine alarak tabiat ve toplum üzerindeki tesirini en üst seviyeye çıkaracak çalışmalara devam ediyor. Tetra Pak, bu çalışmaların tamamını “23. Yıllık Sürdürülebilirlik Raporu”nda yayınladı.

 

“2030 stratejimizdeki dört temel destekten biri, sürdürülebilirlik dönüşümüne liderlik etmek”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tetra Pak Türkiye, İran, Kafkas Ülkeleri & Orta Asya Sürdürülebilirlik Yöneticisi Volkan Aydeniz, “Her vakit iş stratejimizin merkezinde yer alan sürdürülebilirlik konusundaki yaklaşımımız, ‘İyi Olanı Korur’ marka vaadimizle ‘gıdayı, insanları ve gezegeni’ müdafaa misyonu doğrultusunda şekilleniyor. Sürdürülebilirlik dönüşümüne liderlik etmek, 2030 stratejimizdeki dört temel destekten biri olarak yer alıyor. 23’üncüsünü yayınladığımız Sürdürülebilir Raporu, imza attığımız muvaffakiyetleri ve tüm aksiyon planlarımızı net bir halde ortaya koyuyor” dedi.

 

“Sürdürülebilirlikte eylemsizliğin maliyeti, yarın tanıyamayacağımız bir dünyadır”

Volkan Aydeniz, şöyle devam etti: “Günümüzde sürdürülebilirlik alanında karşılaştığımız zorluklar, hem gezegen üzerindeki etkiyi en aza indirmeye hem de dünyayı besleme formumuza yönelik radikal ve yeni bir yaklaşıma olan muhtaçlığı gösteriyor. Bugün sürdürülebilirlik konusundaki eylemsizliğin maliyeti, yarın tanıyamayacağımız bir dünyadır. İlerlememiz, daha yeterli bir gelecek için hem büyümeyi hem de sürdürülebilirliği yönlendiren bir zihniyeti benimseyebilmemize bağlı. Bu anlayış doğrultusunda emelimiz, kolektif aksiyonlar, yenilikçilik ve fark yaratan iştirakler aracılığıyla dalda sürdürülebilirlik dönüşümüne öncülük etmek.”

 

40 milyon euro yatırımla döngüsel iktisada katkı

Rapora nazaran Tetra Pak, gücün yüzde 80’inin yenilenebilir kaynaklardan sağlayarak operasyonel sera gazı emisyonlarını yüzde 36 azalttı, güneş gücü kapasitesini ise ikiye katlayarak 5,55 MW’a çıkardı. Geçen yıl 17,6 milyar bitki bazlı paket ve 10,8 milyar bitki bazlı kapak satarak fosil bazlı plastiğe kıyasla 96 kilo ton CO2 tasarrufu sağlayan Tetra Pak, 50 milyar kartonun toplanmasını ve geri dönüştürülmesini desteklemek için toplam 40 milyon euro yatırım yaptı. Öte yandan Tetra Pak’ın 2030 yılına kadar en güzel uygulama sürece çizgilerinin besin israfını, su tüketimini ve karbon ayak izini yarıya indirme taahhüdü bulunuyor.

 

Türkiye’deki sürdürülebilirliğe yönelik faaliyetler dünyaya örnek oluyor

Tetra Pak, Türkiye’de Kahramanmaraş Kağıt ile gerçekleştirdiği iş birliği kapsamında, 2021’de devreye aldığı tesiste yıllık 12 bin ton kartonu geri dönüştürebiliyor. Ülkemizdeki mevcut karton geri dönüşüm oranının yüzde 47’sini oluşturan tesis, kartonların tüm bileşenlerinin geri dönüşümünü sağlıyor. Afyonkarahisar’da AYTI Entegre ile yapılan iş birliği kapsamında ise tesiste yıllık 5 bin ton geri dönüşüm gerçekleştiriliyor.

İzmir’de faaliyet gösteren Viking Kağıt ile yapılan iş birliğiyle, Viking Kağıt’ın kendi tesislerinde üretilen, Türkiye’de ve bölgede birinci olan etraf dostu tüketim eserleri “Select Nature” markasıyla yurt içi ve yurt dışındaki tüketicilerle buluşturuluyor. Tetra Pak iştirakiyle hayata geçirilen resifiber teknoloji sayesinde yıllık kapasitesi 15 bin ton olan tesiste içecek kartonlarının yüzde 100 geri dönüşümü sağlanıyor.

Tetra Pak, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın iş birliğiyle TEMA Vakfı’nın yürüttüğü “Sıfır Atık Eğitim Projesi”ne dayanak veren tek özel şirket olarak dikkat çekiyor. Proje kapsamında, 2022 yılında 81 vilayette yaklaşık 250 bin çocuğa ulaşıldı. Çalışmaların 2023 yılında da devam etmesiyle birlikte eğitim uygulamaları aracılığıyla 125 bin çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34