İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

TBB Başkanı Çakar: Sıkılaştırma adımları kararlılıkla sürdürülüyor

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Şurası Lideri Alpaslan Çakar Merkez Bankası rezervlerinde artış görüldüğünü belirterek, “Merkez Bankası sıkılaştırma adımlarını kararlıkla sürdürüyor. OVP ile faiz, kur, enflasyon, büyüme üzere temel ekonomik…

TBB Başkanı Çakar: Sıkılaştırma adımları kararlılıkla sürdürülüyor
05 Eylül 2023 - 23:12

Habertürk yayınına katılan Türkiye Bankalar Birliği İdare Şurası Lideri Alpaslan Çakar, artık önümüzdeki devir itibariyle enflasyona yönelik olarak net kararlı bir duruşun sözkonusu olduğunu, uğraştaki kararlı duruşu faiz artışlarında ve kredi siyasetinde görülebileceğini söyledi.

İlk konutu almak isteyenler için rastgele bir sorun olmadığını lisana getiren Çakar, ikinci konutu alacak yurttaşlar için kredi almanın biraz daha güç olacağını belirtti.

Krediler boyutu itibariyle bakıldığında konut kredisi bakiyesinin 447 milyar TL olduğu bilgisini veren Çakar, “Yılbaşından bu tarafa yüzde 24 oranında kullandırılmış durumda. Ziraat Bankası olarak yüzde 26 kullandırılmıştır. Konut kredilerine ait daha evvel hem sıfır konutlar hem ikinci el konutlar için farklı düzenlemeler vardı. BDDK şöyle bir karar aldı; ‘şahsın kendisi, eşinin ve 18 yaş altı çocuklarının üzerinde konut var ise onun ikinci konut almak istediğinde ben bunu kredilendirme sürecini zorlaştıracağım’ dedi. Birinci meskenini alanlar için teşvik edici uygulamalar sözkonusu. Şahsın köyde yahut köy statüsünde olup mahalleye dönen konutu varsa bunu sistem dışına çıkarıyor. Onlar bu kapsamda değiller. Önümüzdeki süreç itibariyle ikinci konutunu almak isteyenler için hayat biraz daha sıkıntı olacak. Zira krediye ulaşmaları güç olacak. Fakat birinci kez konut alacak müşterilerimiz için bu türlü bir durum yok” diye konuştu.

Seçim sonrası fon sağlayıcılarıyla görüşme talebinde bulunduğunu aktaran Çakar, “Daha evvel Türkiye piyasasından çekilmişlerdi. Artık ‘elimizde fonları verelim’ dediler. Mevcut sürece, Türkiye’nin potansiyeline ve ekonomik kararlılığına prestij ediyorlar. Borsa için şunu söyleyebilirim, son periyotlarda çok önemli hareketlilik oldu. Şu anda 8 bin küsurlara dayandı. Geçen sene borsada 2.8 milyon kişi vardı. Şu anda 6.3 milyona çıktı. Borsada pay senedine önemli bir teveccüh var. Yabancı sayısına bakınca yeniden seçim öncesi periyotta yüzde 27 idi. Bugün itibariyle yüzde 31’lere çıktı. Onlar da pay senedine yatırım yapıyorlar” tabirlerini kullandı.

“Bütçe disiplini ile hareket edildi”

“Maliye poltikası araçlarını da kullanarak enflasyonla gayret istikametinde kararlar alacağız dendi ve buna nazaran siyasetler geliştirildi” diyen Çakar, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bütçe disiplini ile hareket edildi. Zelzele bölgesinin ulusal gelire tesiri yüzde 10. Bütçede yüzde 3 tesir yaratıyor. 100 milyar dolarlık iktisat Türkiye bütçesinde. Bu yarayı saracak olan tekrar bizim ekonomimiz. Zelzele tesiri hariç yüzde 3’ü sağlamak üzere vergi düzenlemeleri kararlarıyla yüzde 3’e geliniyor.

Faiz siyaseti araçları uygulandı, makro ihtiyatlı önlemler tarafında kararlar alındı. Artık önümüzdeki devir itibariyle enflasyona yönelik olarak net kararlı bir duruş sözkonusu. Biz enflasyonu yönetmediğimiz surece yatırım ortamımızı sağlıklı bir biçimde yürütmek, fiyat ve finansal istikrarı sağlamamız mümkün olmayacaktır. Yatırım yapmak zorundayız. Yüksek pahalı teknolojik üretimler yapmak zorundayız. Bunu ihracata çevirip cari fazla verecek yahut cari açığı yönetecek düzeye gelmeliyiz. Enflasyonla çaba çok kararlı bir formda sürüyor. Sayın bakanın demeçlerinde bu kararlılık vurgulanıyor. Bir proje uyguluyorsanız net ve kararlı duruşunuz yoksa başarılı olma talihiniz yok. Seçim sonrası periyoda bakıldığında bunun olumlu sinyallerini görüyoruz.

“Rezervler artıyor”

Merkez Bankası rezervlerinde net artış görüyoruz. Borçlanma kabiliyetimizde artışlar sözkonusu, borçlanma maliyetlerimizin azaldığını görüyoruz. Bu süreç çabucak yarın olacak bir süreç değil. Meşakkatli ve vakit alacak bir yol. Ancak kararlı bir duruş gösterip gereğini yaptığımız vakit bunu yenmemek mümkün değil. OVP ile faiz, kur, enflasyon, büyüme üzere temel ekonomik parametrelerin 3-4 yıllık sürecini göreceğiz. Büsbütün şahsî kanaatim, enflasyonun istenilen düzeye gelmesi 1 yıldan daha uzun bir mühlet olacak diye düşünüyorum. Memleketler arası değişkenler, turizm gelirleri, hammadde fiyatları, savaşın mahiyetine bakmak lazım. Dış ve iç etkenler bağlamında kıymetlendirmek lazım. Olağan şartlar altında 1 yılı biraz aşan müddette bu işin makul düzeye geleceği kanaatindeyim.”

Tasarrufla yatırım birbirini dengelemiyor

Tasarrufların çok az olduğunu belirten Çakar, kök soruna bakıldığında ülkede tasarruflarla yatırımların birbirini dengelemediğini belirterek, “Maalesef tasarruflarımız az. Bu fark cari açık olarak karşımıza çıkıyor. O vakit bu dışsal şoklarla da beslendiğinde maliyet enflasyonu olarak karşımıza çıkıyor. Herkesin tıpkı kararlılık ve fedakârlılıkla sürecin kesimi olması lazım. Bir toplumsal mutabakat gerekiyor. Hem para hem maliye siyaseti büsbütün ahenk içerisinde hareket ediyor bugün itibariyle. Bunun sonuçlarını görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Arzı artırmak zorundayız”

TBB Lideri Çakar, teşvikler konusundaki görüşlerini şöyle açıkladı:

“Önümüzdeki devir itibariyle yatırım konusunda aslında temel teşvik edici siyaset sözkonusu. Biz arzı artırmak zorundayız. Bunun için yatırım gerekir. Yatırım konusunda Merkez Bankası uygulaması çerçevesinde önemli manada teşvik ediliyor. Biz Döviz kazandırıcı süreçleri kesinlikle forse etmek zorundayız. 2 hafta evvel 11 bankanın iştirakiyle ihracat dayanak paketi açıkladık. Bunun fiyatlanması dolar cinsindendi. Biz bunu 1 milyar dolar olarak belirledik. Lakin 1 milyar dolarla iktifa etmek durumda değiliz. Bu akşam itibariyle toplam kullandırdığımız kredi 10,5 milyar oldu. Geçen sene 254,2 milyar dolar ihracat yaptık. İhracatımızın en büyük pazarı Euro bölgesi. 1 milyar doların üzerinde 52 ülkeye ihracat yapıyoruz. Eser yelpazemiz çok geniş. İhracatı tartışmasız forse etmek zorundayız. Kredi kısıtlaması sözkonusu olamaz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34