İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Tarımsal üretimde arabuluculuk dönemi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, tarımsal üretim kontratından doğan hukuk uyuşmazlıklarında mecburî arabuluculuk uygulamasının bugün prestijiyle başladığını bildirdi.

Tarımsal üretimde arabuluculuk dönemi
01 Eylül 2023 - 10:24

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, ziraî üretim mukavelesinden doğan hukuk uyuşmazlıklarında mecburî arabuluculuğun bugün prestijiyle başladığını belirtti.

Tarımsal üretim kontratından doğan uyuşmazlıklar hakkında açılacak davalarda, dava açmadan evvel arabulucuya başvurulmasını dava koşulu olarak düzenleyen kanun kararının adap ve temellerini içeren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığı bilgisini veren Tunç, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu uyuşmazlıklarda kontratlı üretim konusunda uzmanlık eğitimi almış olan arabulucular, bu eğitimi alanların bulunmaması durumunda başka arabulucular görevlendirilecek. Arabulucu, yapılan başvuruyu görevlendirildiği tarihten itibaren iki hafta içinde sonuçlandıracak. Bu müddet, mecburî hallerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilecek. Ziraî üretim kontratından doğan davalarda kolay yargılama yöntemi uygulanacak ve bu davalar acil olarak görülecek.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34