İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Tarihi Küçükköy Camisi’ni Restorasyon Projesi Tamamlandı

yvalık Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde devam eden kültür varlıklarını muhafaza maksatlı toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında, 19.yüzyılda Agios Athanasios Kilisesi olarak üç nefli ve bazilikal plan şeması ile inşa edilen Küçükköy Camisi’nin onarım projesi tamamlandı

Tarihi Küçükköy Camisi’ni Restorasyon Projesi Tamamlandı
18 Eylül 2023 - 21:36


Ayvalık Belediyesi ile Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde devam eden kültür varlıklarını muhafaza hedefli toplumsal sorumluluk projeleri kapsamında, 19.yüzyılda Agios Athanasios Kilisesi olarak üç nefli ve bazilikal plan şeması ile inşa edilen Küçükköy Camisi’nin onarım projesi tamamlandı. Ayvalık Belediye Lideri Mesut Ergin, projenin kısa bir müddet içinde müdafaa heyetine gönderileceğini, müsaade alındıktan sonra da onarıma uygun çalışmalara başlanacağını duyurdu.

Projenin; Dr. Öğr. Üyesi Uzay Yergün yürütücülüğünde, doktora öğrencisi Y.Mimar Merve Türk tarafından hazırlandığını söz eden Belediye Lideri Mesut Ergin, “Küçükköy Camisi’nin (Agios Athanasios Kilisesi) muhafaza projesi (rölöve-restitüsyon-restorasyon projeleri) tamamlandı ve belediyemize teslim edildi. Muhafaza Heyetinden gelecek olan müsaadenin akabinde Ayvalık halkının hizmetine sunulmak üzere onarım uygulamasına başlanacak” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Uzay Yergün de, bir periyot kilise olarak kullanılan Küçükköy Camisi’nin etrafında yer alan kız ve erkek okulu ile periyodun Rum Ortodoks kilise mimarisini yansıtır nitelikte olduğunu söyledi. Kız Okulu kalıntılarının yapının avlusunda bulunduğunu hatırlatan Yergün, “Erkek Okulu ise günümüzde Kent Müzesi olarak kullanılmaktadır. Kilise daha sonra 1975 yılından itibaren cami olarak kullanılmaya başlanmış ve yapıya mihrap ile minare eklenmiş. Caminin rölöve-restitüsyon-restorasyon projelerini tamamladık belediyemize teslim ettik. Konsey onayının akabinde projeye uygun onarım çalışmalarına başlanabilir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34