İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Suudi Varlık Fonu yeni bir çelik devi yaratmaya hazırlanıyor

Suudi Arabistan’ın varlık fonu PIF, petro-kimya devi Saudi Basic Industries Corp.’un (Sabic) metal ünitesini 12,5 milyar riyal (3,3 milyar dolar) işletme bedeli karşılığında satın alarak yeni bir çelik devi yaratmaya hazırlanıyor.

Suudi Varlık Fonu yeni bir çelik devi yaratmaya hazırlanıyor
03 Eylül 2023 - 21:12

Kamu Yatırım Fonu (PIF), Suudi demir çelik şirketi Hadeed’i Sabic’ten satın alacak. Yapılan açıklamaya nazaran, Sabic’in çelik ünitesi Hadeed yapılacak farklı bir mutabakatta, pay karşılığında AlRajhi Steel Industries Co.’yu satın alacak. Muahedenin 2024 yılının birinci çeyreğinin sonunda tamamlanması ve son satış fiyatının tıpkı periyotta nihaileşmesi bekleniyor.

PIF Orta Doğu ve Kuzey Afrika yatırımlarından sorumlu Yazeed Al-Humied kelam konusu satın almalarla ilgili, “Bu süreçler, Suudi Arabistan çelik bölümünde ulusal bir başkan yaratmak için PIF’in finansal yeteneklerini ve kesim tecrübesini Hadeed ve Rajhi Steel’in önde gelen teknik ve ticari uzmanlığıyla bir ortaya getirecek” sözlerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın fiili hükümdarı olarak görülen Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın başkanlığını yaptığı PIF, 2019’da paylarını devlet denetimindeki petrol üreticisi Saudi Aramco’ya satmayı kabul etmeden evvel Sabic’in yüzde 70’ine sahipti. Şirket, global metallerdeki birinci büyük mutabakatını Vale SA’nın ana metal ünitesinin 2,6 milyar dolarlık payının satın alınmasıyla Temmuz ayında yapmıştı.

Dünyanın en bedelli kimya firması olan Sabic, Hadeed’in satışının şirketin ana faaliyet alanı olan petrokimya üretimine odaklanmasına imkan sağlayacağını söyledi. Kimyasal eser üreticisi, global iktisadın zayıflamasıyla yaşadığı sıkıntılardan ötürü ikinci çeyrek kârında yüzde 85’lik bir düşüş bildirmişti.

Sabic’in yıllık raporuna nazaran Hadeed, 2022’de 5,2 milyon ton çelik üretimi gerçekleştirdi.

Anlaşma, Suudi varlık fonunun Arap dünyasının en büyük iktisadı üzerindeki artan nüfuzunun son işareti olarak bedellendiriliyor. PIF, Suudi iktisadının petrol satışlarına bağımlılığını azaltmaya yardımcı olmayı amaçlayan turizm projeleri, büyük yeni kentler inşa etmek ve bir araba merkezi geliştirmek üzere birçok proje yürütüyor.

Yapılan bu mutabakatla ülked Suudi çelik sanayisinin denetiminin büyük oranda Suudi Varlık Fonu’na geçmesi ve kamu liderliğinde başlatılan inşaat patlamasının desteklenmesinin hedeflendiği bedellendiriliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34