İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Şimşek’ten 895,7 milyon euroluk kredi açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıklar ve mahallî idarelerin yenilenebilir güç ve su verimliliğine ait finansman gereksinimlerini karşılamada köprü misyonu gördüklerini belirterek, “Bu kapsamda Dünya Bankası ile toplam meblağı 895,7…

Şimşek’ten 895,7 milyon euroluk kredi açıklaması
22 Eylül 2023 - 10:24

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AA muhabirine, cari açık ve dışa bağımlılığın azaltılması için yenilenebilir güç yatırımlarının ve üretimde verimliliğin kıymet taşıdığını, yeni yatırımlar konusunda muhtaçlık duyulan finansmana yönelik de Bakanlık olarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Orta Vadeli Program’da (OVP) bilhassa “yeşil dönüşüme” özel başlık açtıklarını ve kamu yatırımlarında bu projeleri önceliklendirdiklerini hatırlatan Şimşek, yurt dışı temaslarında da finansman kaynakları oluşturabilecek kişi ve kurumlarla görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Şimşek, yenilenebilir güç yatırımlarının gelecek 10 yıla yayılması yerine 3 yılda gerçekleştirilmesi halinde cari açık ve dışa bağımlılığın azalacağına dikkati çekerek, finansman kaynağı konusunda Dünya Bankasının değerli bir paydaş olduğunu lisana getirdi.

“Bankadan sağladığımız finansman fiyatı 3,2 milyar dolara ulaştı”

Dünya Bankasının Türkiye’ye 35 milyar dolarlık takviye vermesini planladığını anımsatan Şimşek, kelam konusu kaynağın sarsıntı bölgesinin rehabilitasyonu ve yeşil dönüşüm başta olmak üzere gerçek bölümün yeni yatırımlarında kullanılabileceğini söz etti.

Şimşek, bu kapsamda, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Vilayetler Bankası AŞ tarafından uygulanacak “Kamuda ve Belediyelerde Yenilenebilir Güç Projesi” kapsamında Dünya Bankasından 500 milyon euro fiyatında finansman sağlanmasına ait mutabakatları imzaladıklarını bildirdi.

Ayrıca Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Vilayetler Bankası AŞ tarafından uygulanacak “Su Döngüselliği ve Verimliliğinin Artırılması Projesi” için de Dünya Bankasından 395,75 milyon euro meblağında finansman sağladıkları bilgisini veren Şimşek, şunları kaydetti:

“Bakanlıkların ve lokal idarelerin yenilenebilir güç ve su verimliliğine ait finansman muhtaçlıklarını karşılamada köprü misyonu görüyoruz. Bu kapsamda Dünya Bankası ile toplam fiyatı 895,7 milyon avro olan kredi muahedesi imzaladık. Bu kredilerin 570,75 milyon avrosu tahsisli, 325 milyon eurosu ise Hazine garantili. Dünya Bankası Türkiye için 35 milyar dolarlık mali paket sağlayacağını açıklamıştı. Bankadan gelen finansman meblağı imzaladığımız yeni mutabakatlarla şu an yaklaşık 3,2 milyar dolara ulaştı.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34