İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Sağlıklı ve Uzun Yaşamanın Sırları Kongrede

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde düzenlenen Kocaeli Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Projesi Kocaeli Kongre Merkezi’nde devam ediyor.

Sağlıklı ve Uzun Yaşamanın Sırları Kongrede
18 Eylül 2023 - 4:00


Her geçen gün ehemmiyeti ve pahası artan, klasik tedavi metotları ile tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarına dair mirası gün ışığına çıkarmak amacıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, “Akupunktur ve Tamamlayıcı Tıp” ile “Fitoterapi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler” kongrelerine konut sahipliği yapıyor.

 

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP

Tıbbi ve aromatik bitki üretimi ve işlenmesi süreçlerinde tabiata uyumlu, sürdürülebilir gelişme ile bölgesel ve ulusal temelde hem bilimsel hem de ekonomik çalışmalar yaparak ülke kalkınmasına katkı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mevzunun uzmanlarını bir ortaya getirdi. Kongrede gerçekleşen oturumlarda klasik ve tamamlayıcı tıbbın farklı bir paha olduğunun altı çizildi.

 

KONGREDE TABİP PROJESİ

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin, katma pahası yüksek eserler yetiştirmeye teşvik ettiği çiftçilerin gelir seviyesini artırmak ve ziraî kalkınmaya dayanak sağlamak hedefiyle 2020 yılında “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Projesi” (TABİP) hayata geçirdi. Bu kapsamda biberiye, tıbbi nane ve gibisi bitkiler büyükşehire ilişkin ekstraksiyon ve distilasyon tesislerinde işlenmekte olup uçucu yağ(esansiyel) ve sabit (soğuk sıkım) yağlar, bitkisel ekstraktlar olmak üzere besin, kozmetik ve sıhhat bölümleri için hammadde üretimi de yapılıyor.

 

ENDER SARAÇ DA KONGREDE

Kongreye katılan ve kendi deneyimlerini aktarmak istediğini belirterek konuşmasına başlayan Dr. Nadir Saraç; “Usta çırak münasebeti, yıllardır öğreniyoruz. 64 yaşında bir beşerim, 200 bin hasta baktım. 45 yıldır tıbbın içerisindeyim. Nasıl şifacı oluruz bundan bahsetmek istiyorum. Zira batı tıbbı mantığı ile Getat uygulamalarını yapmaya kalktığımız vakit bir şey yürümüyor. Mantık karşıt zira. Birinci evvel bizim şifacı olmayı becermemiz gerekli. Çok ince noktaları var’” dedi.

 

AYURVEDİK DİYET

Binlerce yıl öncesine dayanan, klasik tıp biçimi olan Ayurvedik tıbbın prensiplerine dayanan bir yemek planı olan Ayurvedik diyetten bahseden Dr. Seçkin Saraç, sağlıklı ve uzun yaşamanın sırlarını anlattı. Ayurvedik beslenmenin temelinin iltihap önleyici beslenme biçimine dayanmakta olduğunu belirten Saraç,“Ayurveda sindirim sistemine büyük değer vermektedir. Bedenin sağlıklı unsurları almasını ve toksik hususlardan arınmasını hedeflemektedir.” diye belirtti. Pazar günü de devam edecek olan kongrenin son gününde 13 oturum ve 4 atölye çalışması gerçekleştirilecek. Her oturumda iştirakçiler bahsin uzmanlarına sorular sorup karşılık bulabilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34