İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Romanya Kültür Günleri AKM’de başladı

İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi, Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takviyesiyle, “Romanya Kültür Günleri” Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. 

Romanya Kültür Günleri AKM’de başladı
07 Eylül 2023 - 7:00


İstanbul “Dimitrie Cantemir” Romen Kültür Merkezi, Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile birlikte, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takviyesiyle, “Romanya Kültür Günleri” Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. 

Türkiye ve Romanya ortasında gerçekleşen kültür ve sanat aktiflikleri bu sene Atatürk Kültür Merkezinde, Romanya Kültür Günleri açılış konseriyle başladı. Türkiye-Romanya diplomatik alakalarının 145. yılı ve 2023’ün Dimitri Kantemiroğlu Kültür Yılı ilan edilmesi münasebetiyle gerçekleşen aktifliğin açılışına Romen Kültür Merkezi Lideri Liviu Sebastian Jicman, AKM Sanat Direktörü Remzi Buharalı, Türkiye’de yaşayan Romen topluluğundan isimler ve basın mensupları katıldı.

Açılışta Romen sanatçı ve oyuncu Kira Hagi’nin “Kökler” isimli çağdaş sanat standı iştirakçilerin beğenisine sunuldu.

Osmanlı müziğinin gelişimine büyük katkılar sağlayan filozof, tarihçi ve dilbilimci Kantemiroğlu’nun kişiliğini yansıtmak emeliyle hem Doğu hem Avrupa müziğinden izler taşıyan bir repertuvarın sanatseverlerle buluştuğu konserde orkestrayı Şef Bujor Hoinic yönetti. Programda ortak kültürel kıymetler vurgulanırken icra edilen eserler ortasında Alfred Alessandrescu’dan Sonbahar Alacakaranlığı, Ciprian Porumbescu’nun Balad’ı, Mircea Hoinic’in yaylı çalgılar orkestrası için düzenlenen konçertosu, Radu Sinaci’dan Kantemiroğlu’nun derlediği temalar üzerine eserler vardı. Konserde solist olarak Hasan Erim Hacat, Kübra Çadırcıoğlu (korno), Derin Irmak, Aytek Gültekin (trompet), Umut Çetin (trombon), Kerem Öktem, Amy Teresa Salsgiver, Ali Kaan Uysal (perküsyon) yer aldı. 

Romanya Kültür Günleri’nin açılış konuşmasını Romen Kültür Merkezi Başkanı Liviu Sebastian Jicman yaptı. Jicman konuşmasında İstanbul’da olmaktan ötürü çok keyifli ve heyecanlı olduğunu belirtti. Türkiye ve Romanya ortasında gerçekleşen diplomatik alakalarının hoş bir biçimde artarak devam ettiğini vurgulayan Jicman en hoş örneğinin ise karşılıklı gerçekleşen kültür sanat etkinlikleriyle birlikte ortaya çıktığını ve son periyotta yapılan en itibarlı kültür sanat aktifliği olduğunu söyledi. 

AKM’de 10 Eylül’e kadar devam edecek “Romanya Kültür Günleri”, klasik müzik, caz ve Romen folklorü, edebiyat, sinema, çağdaş sanat şovları ve çocuklara yönelik oyunlara yer verecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34