İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Romanya Kültür Günleri 10 Eylül’e kadar Atatürk Kültür Merkezi’nde

 İstanbul ‘Dimitrie Cantemir’ Romen Kültür Merkezi, Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığının dayanağıyla Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Romanya Kültür Günleri; iki kültür ortasında etkinliklerle diyalog kurmaya devam ediyor

Romanya Kültür Günleri 10 Eylül’e kadar Atatürk Kültür Merkezi’nde
09 Eylül 2023 - 1:36

 

 İstanbul ‘Dimitrie Cantemir’ Romen Kültür Merkezi, Romanya’nın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığının takviyesiyle Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Romanya Kültür Günleri; iki kültür ortasında etkinliklerle diyalog kurmaya devam ediyor.

 

Simona Florescu Dichiseanu URMA kümesi ile 10 Eylül’de AKM’ye konuk oluyor

Pop müzik solisti olarak dünyaca ünlü ulusal ve milletlerarası şenliklerde 25’in üzerinde ödül kazanan Simona Florescu Dichiseanu; Mani Gutău, Oigăn ve Anatol Cazanoi ile kurduğu URMA kümesi ile 10 Eylül’de müzikseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak. “Yarın Tekrar Görüşeceğiz”, “Sevdiğim Sen Olmadan Kendim Olamam”, “Aşım İnan Bana” yahut “Yıldızım” dahil olmak üzere çok sayıda hit ile Romanya’da kalpleri kazanan müzikçi, tanınan modüllerini bu sefer AKM seyircisi için yorumlayacak. 

İki ülkenin çocukları ortasında müzikal köprüler 

9 ve 10 Eylül’de gerçekleşecek “Minik Müzik Kutusu” müzikal tiyatro şovları ile çocuklar, Romen kültürünü yakından tanıma imkanı bulacak. Romanya’da yapılan ve çocuklara ithaf edilen en başarılı müzik projelerinden biri olan “Minik Müzik Kutusu – Büyülü Şapkanın Maceraları” dürüstlük, dostluk, optimistlik, ahenk üzere eğitimsel ve davranışsal pahaları sunarak, çocukları büyülü bir öykü ile tanıştıracak. Tüm aile için hazırlanmış “Minik Müzik Kutusu – Oyunbozan ile Büyülü Renkler” tiyatrosu ise çocukların ve ebeveynlerin ortasındaki bağlantıyı heyecan dolu bir şova dönüştürecek. Tiyatro şovlarında aktiflik lisanı Romence olacak ve Türkçe üst yazı kullanılacak.

Sergilerle Romanya’nın kültürel hayatına bakış

Atatürk Kültür Merkezinin 10 Eylül’e kadar konut sahipliği yaptğı Romanya Kültür Günleri kapsamında gerçekleşen stantlar, Romanya’nın aktüel hayatına ışık tutuyor. AKM Galeride, küratörlüğünü Ana Daniela Sultana’nın yaptığı Kervansaray karma standı, Ana Ștefania Andronic (Buzu), Arina Bican, Francisc Chiuariu, Otto Constantin, Augustin Răzvan Radu, Ilina Schileru, Maria Pop Timaru ve Mihai Zgondoiu’nun yapıtlarına yer veriyor. Fotoğrafları New York Times, Washington Post üzere itibarlı gazetelerde yayınlanan fotoğraf sanatkarı Adrian Pîclișan’ın şahsî standı “Timișoara – Avrupa Kültür Başkenti” AKM Çok Hedefli Salonda fotoğraf tutkunları ile buluşuyor.  Çocukluğunu İstanbul’da geçiren, Romen sanatçı ve oyuncu Kira Hagi’nin; hem Türkiye’den hem de yaşadığı çeşitli ülkelerden esinlenerek hazırladığı “Kökler” standı ise AKM Tiyatro Salonu Fuayesinde sanatkarın canlı tuvalleri ile renkli bir dünya sunuyor. 

Atatürk Kültür Merkezi’ndeki etkinlikler hakkında ayrıntılı bilgi için akmistanbul.gov.tr adresi ziyaret edilebilir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34