İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Rektör Prof. Dr. Budak, “6. Uluslararası Gıda, Tarım ve Veteriner Bilimleri Kongresi”ne Katıldı

Ege Üniversitesi(EÜ) Ziraat Fakültesi ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi (ADAU) iş birliğinde “6. Milletlerarası Besin, Tarım ve Veteriner Bilimleri Kongresi” Azerbaycan’ın Gence kentinde düzenlendi

Rektör Prof. Dr. Budak, “6. Uluslararası Gıda, Tarım ve Veteriner Bilimleri Kongresi”ne Katıldı
23 Eylül 2023 - 21:24


Ege Üniversitesi(EÜ) Ziraat Fakültesi ve Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi (ADAU) iş birliğinde “6. Milletlerarası Besin, Tarım ve Veteriner Bilimleri Kongresi” Azerbaycan’ın Gence kentinde düzenlendi. Hem yüz yüze hem de online olarak gerçekleştirilen aktifliğin açılış törenine Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Azerbaycan Tarım Bakan Yardımcısı Elçin Zeynalov, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Banu Yücel, Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Birincinin Şengün, ADAU Rektörü Doç. Dr. Zafar Gurbanov ve 25 ülkeden alanında uzman akademisyenler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Kongre Onursal Lideri EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve kardeş ülke Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in liderliğinde ‘Tek Millet İki Devlet’ şiarıyla aramızdaki iş birliğinin her alanda gelişmesine büyük kıymet veriyoruz. Ege Üniversitesi olarak bilimi, toplumu ve ülkemizi daha ileri taşıyacağımız bir geleceğin inşası için ağır bir efor sarf ediyoruz. YÖK Liderimiz Prof. Dr. Erol Özvar’ın YÖK’ün yeni vizyonunda söz ettiği; ‘Büyük bilgi, istihdam odaklı üniversiteler, akademik üretkenlik, güçlü akademik performans, üniversite-sanayi iş birliğine dair yeni modeller, üniversitelerin memleketler arası etkileşimleri ve bilgi diplomasisi’ doğrultusunda hareket eden Üniversitemiz, ülkesine ve dünyaya karşı sorumluluklarının farkındalığı ile faaliyetlerimizi sürdürerek hem ulusal hem de milletlerarası arenada güçlü bilim ve gönül köprüleri inşa ediyoruz” dedi.

“Üniversitemiz, bilim ihraç eden bir nitelik kazandı”

Ege Üniversitesinin büyük bir bilgi birikimine sahip olduğunu tabir eden Prof. Dr. Budak, “Türkiye’nin en esaslı yükseköğretim kurumlarından olan Üniversitemiz, ‘Araştırma Üniversitesi’ unvanına sahip, Türkiye’nin birinci Kurumsal Tam Akreditasyon Dokümanını almış, Öğrenci memnuniyetinde A Plus bir düzeyde ve ‘Öğrencilerin Meslek Gelişimini En Faal Halde Destekleyen Üniversite’ mükafatını alan birinci ve tek üniversite olarak başarılarıyla Türk yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversitedir. Gururla belirtmek istiyorum ki; Dünyada ISTA akreditasyonuna sahip 7 merkezden birisi olan Ege Üniversitesi Tohum Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezimiz koordinatörlüğünde 26 milyon TL’lik dayanak ile ulusal tohum geliştirme çalışmaları sürdürmekteyiz. Milletlerarası platformda öncü nitelikte, Türk yükseköğretimi için bir birinci olarak 2020 yılında ziraat bölümü ve paydaşları içerisindeki iş gücünü geliştirmek, eğitimde fırsat eşitliği sunulması maksadıyla Azerbaycan Devlet Tarım Üniversitesi ile hayata geçirdiğimiz çift diploma programı ile üniversitemiz, bilim ihraç eden bir nitelik kazanmış durumdadır. Azerbaycan İktisat Üniversitesi ile Besin Mühendisliği kısmımız ortasında ikili diploma programı başlatıldı. Yapılan ikili diploma programlarımızdaki özverili çalışmalarımız Azerbaycan Tarım Bakanlığı’nın tensipleriyle, Devlet Tarım Üniversitesi tarafından şahsıma tevdi edilen Fahri Doktora beni ziyadesiyle onurlandırdı” diye konuştu.

“Sağlıklı hayat konusunda referans üniversite olacağız”

Uluslararasılaşma çalışmalarına hayli kıymet verdiklerini söz eden Prof. Dr. Budak, “Ege Üniversitesi olarak milletlerarasılaşma stratejimiz kapsamında güçlü alt yapımızla tarım, besin, mühendislik ve sıhhat bilimleri üzere çeşitli alanlarda birçok ülkeyle çift diploma ve ikili iş birliği protokolleri imzalayarak bilim diplomasisi yürütüyoruz. Dijitalleşme ve milletlerarasılaşma vizyonlarımızla elde ettiğimiz başarılı iş birliklerini güçlendirmeye devam edeceğiz. Çağdaş tarım, besin üretimi ve sıhhat araştırmalarını birebir yerleşke içinde harmanlayarak Sağlıklı Hayat konusunda referans bir üniversite olma tezindeyiz. Düzenlenen bu kongre çerçevesinde el alacağımız kilit mevzuların bugünün ve geleceğin dünyası için büyük değer teşkil ettiğinin şuurundayız. Dünya nüfusu süratle artarken, besin kaynaklarının sürdürülebilir bir formda yönetilmesi ve tarım, hayvancılık üzere bahisler her geçen gün daha fazla değer kazanmaktadır. Kongrede, ulusal ve memleketler arası araştırmacılar ortasında multidisipliner bir yaklaşımla paylaşılacak bilgi, tecrübe ve vizyonların bilimin kozmik gelişimine katkı sağlayacağına yürekten inanıyorum. Ülkelerimiz ve üniversitelerimiz ortasındaki iş birliğinin en hoş örneklerinden olan memleketler arası iştirakli bu kongreye konut sahipliği yapmaktan büyük onur duyduğu tabir ederek emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.  Tüm iştirakçiler için verimli bir kongre olmasını diliyorum” diyerek kelamlarını noktaladı.

Uluslararası niteliğe sahip kongreye; Türkiye, Azerbaycan, Hindistan, İran, Bulgaristan, Bangladeş, Benin, Nijerya, Fas, Kosova, Kuzey Makedonya, Pakistan, Polonya, Birleşik Krallık, Irak, Macaristan, Endonezya, Brezilya, İsrail, Vietnam, Güney Afrika, Cezayir, ABD, İtalya ve Fransa üzere ülkelerden alanında uzman akademisyenler tarım, besin ve veterinerlik alanlarında bilgi birikimlerini paylaştılar.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34