İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol yükselişin ardından sakinleşiyor

Petrol, OPEC+ kesintileriyle Kasım ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra sakinleşiyor

Petrol yükselişin ardından sakinleşiyor
04 Eylül 2023 - 4:36

Petrol fiyatları, OPEC+ önderlerinin arz kesintilerinin piyasayı sıkılaştıracağı beklentisiyle Kasım ayından bu yana en yüksek düzeyine ulaştıktan sonra yatay seyrediyor.

ABD ham petrolü, haftanın süreçlerinin başlamasıyla birlikte birinci yükselişin akabinde varil başına 85 doların üzerinde değişim göstermedi. ABD ham petrolün de dahil olmak üzere temel göstergeler son günlerde değerli ölçüde genişledi ve gösterge ABD vadeli kontratlarının geçen hafta yüzde7’den fazla artmasının akabinde şartların daha da sıkılaştığını gösterdi.

Rusya, önümüzdeki günlerde açıklanacak azaltımlarla ilgili daha fazla detayla birlikte ihracat kısıtlamalarını genişleteceğini duyurdu. OPEC+ ittifakının gidişatını Moskova ile belirleyen Suudi Arabistan’ın, yatırımcılar tarafından istekli kısıtlamaları Ekim ayına iterek tıpkı yolu izlemesi bekleniyor.

Petrol, birinci yarının sakinliğinin akabinde bu çeyrekte güzelleşti; arz kesintileri, ABD stoklarındaki düşüşle birlikte piyasanın tekrar dengelendiğine dair işaretler gösteriyor. Ham petrole ek dayanak, Fed’in faiz artırım kampanyasını bitirmeye yakın olabileceği tarafındaki spekülasyonların yanı sıra Çin’in büyümeyi destekleme uğraşlarının ivme kazanmaya başlayabileceğine dair işaretlerden geldi.

Şangay’daki Kaos Araştırma Enstitüsü’nden analist Zhou Mi, “Suudi Arabistan ve müttefikleri üretim kesintisi planlarından vazgeçmezlerse arz sahiden sıkışık olacak” dedi ve petrol fiyatlarının artık varil başına 90 dolara yanlışsız hareket edeceğini ekledi. Ayrıyeten Zhou, “talep artık çok optimist görünüyor” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34