İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol yükselişin ardından sakinleşiyor

Petrol fiyatları, OPEC+ başkanlarının arz kesintilerini 2023 sonuna kadar uzatmasıyla dört yılı aşkın mühletin en uzun kar serisini tamamlamasının akabinde düşüş yaşadı.

Petrol yükselişin ardından sakinleşiyor
07 Eylül 2023 - 8:48

ABD ham petrolü, Ocak 2019’dan bu yana en uzun yükselişini gerçekleştirerek dokuz gün üst üste yükseliş kaydettikten sonra varil başına 87 dolara düştü. Vadeli kontratları çok alım bölgesine iten bu yükseliş, Suudi Arabistan ve Rusya’nın ihracat kısıtlamalarını dördüncü çeyrek boyunca uzatma kelamı vermesiyle geldi.

Yatırımcılar Perşembe günü ilerleyen saatlerde ABD stoklarının resmi anlık manzarasını alacaklar. Bunun öncesinde, sayılara aşina bir bireye nazaran, sanayi tarafından finanse edilen Amerikan Petrol Enstitüsü, ham petrol stoklarının geçen hafta 5,5 milyon varil düştüğünü bildirdi. Bu tıpkı vakitte Cushing, Oklahoma depolama merkezindeki petrol stoklarında da bir düşüş ve akaryakıt stoklarında büyük bir düşüş kaydedildi.

Petrolün tekrar canlanması, fiyatların bu yıl yaklaşık yüzde 9 daha yüksek olduğu ve ABD ham petrol ticaretinin Kasım 2022’den bu yana en yüksek düzeyine yakın olduğu manasına geliyor. Bu hafta Singapur’da düzenlenen bir konferansta önde gelen yatırımcılar petrolün görünümüne ait optimist olmasıyla birlikte, güzelleşen talep beklentileri de fiyatların yükselmesine yardımcı olduğu belirtildi.

Mizuho Bank Asya iktisat ve strateji lideri Vishnu Varathan, “Arz dinamikleri sıkı” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34