İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Petrol 10 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı

Brent’in varil başına 95 doları test etmesiyle petroldeki yükseliş hızlanıyor

Petrol 10 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı
19 Eylül 2023 - 4:48

Petrol, OPEC+ önderlerinin arz kesintileri nedeniyle fiziki piyasada yeni daralma sinyalleri görülmesiyle 10 ayın en yüksek düzeyine yakın süreç gördü.

Küresel gösterge Brent varil başına 95 dolara hakikat ilerleyerek üst üste dördüncü günde de yükselişini sürdürdü. Rafineriler talepteki mevsimsel artış öncesinde kâfi ölçüde dizel üretmekte zorlanırken, fizikî varillerin primleri de artıyor. Sıkılaşan piyasa, Chevron Corp. İcra Konseyi Lideri Mike Wirth üzere şahısların 100 dolarlık petrolün geri döneceği tarafındaki iddialarını teşvik etti.

Ham petrol, Suudi Arabistan ve Rusya’nın stokları boşaltmak ve fiyatlarda toparlanma sağlamak gayesiyle ihracatı kısıtlamasıyla Haziran ortasından bu yana yüzde 30’dan fazla artış gösterdi. Dünyanın en büyük iki iktisadı olan ABD ve Çin’deki güzelleşme görünümü de petrolün yükselişini destekledi. Güç maliyetlerindeki artış, enflasyonist baskıları artıracak ve merkez bankacılarının karşı karşıya olduğu vazifesi zorlaştıracak üzere görünüyor.

Saxo Capital Markets Pte. piyasa stratejisti Charu Chanana, “Kısa vadede 100 dolara yükselme riski mevcut momentumla birlikte artıyor olabilir fakat bunun sürdürülebilir olacağına pek inanmıyoruz. Daha yüksek enflasyon daha sıkı para siyasetleri manasına gelebilir ve OPEC+ talep tarafını denetim edemez” dedi.

Suudi Arabistan Güç Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün rastgele bir spesifik fiyat düzeyi hedeflemeden petrol piyasalarını istikrarlı tutmak ve global güç güvenliğini artırmak için çalıştığını söyledi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34