İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“OVP agresif ama ulaşabilir bir hedef”

Enflasyonun en büyük düşman olduğunu belirten Boğaziçi Ventures İdare Şurası Lideri Agah Uğur katıldığı Bloomberg HT yayınında, “OVP’deki gayeleri agresif lakin ulaşılabilir maksatlar olarak görüyorum” değerlendirmesi yaptı.

“OVP agresif ama ulaşabilir bir hedef”
09 Eylül 2023 - 2:48

Ekonomiyi durdurmadan enflasyonu tek haneye düşürmenin güç olduğunu lisana getiren Boğaziçi Ventures İdare Şurası Lideri Agah Uğur, enflasyonun en büyük düşman olduğunu ve üstüne gidilmesi gerektiğini belirtti.

Bloomberg HT yayınına katılan Uğur, Türkiye ve global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerden sonra oluşan iktisat siyasetlerini ve idaresini beğendiğini bile getiren Uğuru, “Bu idarenin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. OVP de bunun önümüzü öngörecek formda yansıtılması oldu diyebiliriz. Agresif lakin ulaşılabilir maksatlar olarak görüyorum, daha gerçekçi enflasyonun yüzde 65 bandına çekilmesi ve önümüzdeki devir yüzde 40’ın altına düşmeyeceğini kabul ediyor olmamız ve önlemlerimizi ona nazaran alıyor olmamız üzere şeyler, büyüme için büyümenin olmayacağını İşte 4.5 üzere dendi tahminen onun da biraz altında olur. Bunun da kabul edilebileceğini söyleyen bir program yani gerçekçi bir program” sözlerini kullandı.

Güçlü kobiler dışında öteki kobiler için durumun kolay olmayacağını söyleyen Uğur, zira krediler in bir orta hakikaten durduğunu, artık ise muslukların açılmış üzere gözükse de bankaların çok daha selektif davranacaklarını, hasebiyle krediye ulaşım zorluğu devam edecek üzere durduğunu belirtti.

Ayrıca maliyetlerin çok arttığının altını çizen Uğur, “Eskiden ucuz krediye ulaşma imkanı vardı fakat artık o denli olmayacak. Muhtemelen mevduat faizleri yüzde 35’in üzerinde seyredeceği bir periyot yaşayacaksak kredi faizleri de bunların da üzerinde olacaktır. Hasebiyle kredilerin hem az hem de yüksek maliyetli olduğu bir yerde işte büyüme yapalım yatırım yapalım üzere bir devirden fazla mevcudu koruyalım periyodu yaşayacağız. Bu da önümüzdeki 12 ay devam eder diye düşünüyorum” dedi.

“Talep de daralacak”

Sıkı para siyasetleri uygulanan bir yerde talebin de tıpkı olmayacağına dikkat çeken Uğur, münasebetiyle talebin de daralacağını, şirketlerin de muhtemelen işletme sermayesi muhtaçlıkları çok artmayacağı için krediye yönelik ek taleplerinde de bir istikrar kurulacağını aktardı.

Startup’lar kıymet kazandı

Dünya’da kolay ve ucuz para periyodu kapanınca kar eden hem büyüme kıssası güçlü olan hem de para yakmayan startup’lara odaklanıldığını söz eden Uğur, “Dolayısıyla yatırımcılar çok daha selektif davranıyorlar ve bu süratli bir halde nakdi olumluya değiştiremeyecek teşebbüs şirketlerinin işlerinin sıkıntı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“İklimin iktisada tesiri çok”

Küresel iktisada ait de değerlendirmelerde bulunan Uğur şöyle konuştu:

“Şimdi bütün Dünya’nın önceliklendirdiği mevzu enflasyonu düşürmek. Jeopolitik kutuplaşmanın Dünya ticaretine tesirleri yani dramatik bir biçimde tesiri olduğunu düşünüyorum. İklim konusunun da iktisada çok tesiri oldu. Bütün bunlarla birlikte taraf arayan kırılgan bir dünya iktisadı var karşımızda. Amerika krizleri düzgün yönetiyor muhtemelen resesyona girmeden bu işi atlatacaklar diye düşünüyorum.

Avrupa’daki yavaşlama ve talep daralması tabi bizi çok etkiliyor ve etkileyecek.

Çin’de de bir daralma var lakin orada o denli bir disiplin var ki Dünya iktisadını etkileyecek bir olumsuzluğun yaşanacağını öngörmüyorum.
Bütün bunlara baktığımız vakit enflasyonun azalmasıyla tekrar hane halkı gerçek gelirlerinin 2024’ün ikinci yarısından itibaren artmaya başlayacağı ve bunun da büyümeyi tetikleyeceğini öngörüyorum.
Önümüzdeki 1 yıl bir geçiş periyodu yani kırılganlıkların devam edeceğini daha sonra iktisadın daha öngörülebilir olacağını düşünüyorum.

Çin ile olan tedirginliğin Türkiye’nin işine yarayacağını düşünüyoırum. Oyunumuzu güzel oynarsak tedariğin Çin’den Türkiye’ye kayacağını düşünüyorum.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34