İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

New York’ta BM 78. Genel Kurul mesaisi

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Konsey görüşmeleri için gelecek 150’den fazla devlet ve hükümet lideri ile yüzlerce bakan, binlerce diplomat, sivil toplum kuruluşu çalışanı ve gazeteci ağırlayacak ABD’nin New York kendinde bu hafta 15 Eylül Cuma…

New York’ta BM 78. Genel Kurul mesaisi
17 Eylül 2023 - 19:12

New York Polis Departmanı (NYPD) Lideri Edward Caban, kentte alınan güvenlik tedbirleri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Caban, yılın bu vaktinde New York kentinin global sahneye çıktığını belirterek alınan ağır güvenlik tedbirleri gereği vatandaşlara daha süratli ve inançlı ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanmaları ve sabırlı olmaları davetinde bulundu.

Şu ana kadar BM’ye ve genel olarak New York kentine yönelik kayda paha bir tehdit olmadığını söz eden Caban, yeniden de NYPD’nin başka güvenlik üniteleri ile kenti inançta tutmak ve günlük ömrün sıkıntısız bir biçimde işlemesini sağlamak için tüm kaynakları seferber ettiğini lisana getirdi.

BM Güvenlik ve Emniyet Servisi Lider Yardımcısı Rodrigo Victor da Paixao, yıl içinde her vakit BM merkezinde devlet yahut hükümet liderlerini ağırladıkları için güvenlik olarak hazırlıklı olduklarını fakat eylülde ağır iştirakten ötürü öbür vazife bölgelerinden ek BM güvenlik işçisini New York’a çağırdıklarını belirtti.

Paixao, BM Genel Şura açılışı için güvenlik uyumu ve çalışmalarına aylar öncesinden başladıklarını yangın, tıbbi durumlar, terör saldırısı, doğal afet ve acil tahliyeler üzere hususlarda tatbikat yaptıklarını kaydetti.

BM Genel Konsey haftası için özel güvenlik riski değerlendirmelerinin New York kenti güvenlik güçleri ve federal ünitelerle birlikte hazırlandığını vurgulayan Paixao, “En makûs senaryoların tümüne hazırız.” dedi.

NYPD bu hafta 20 bin sivil, 55 bin polis işbaşında

Manhattan’da, bilhassa BM civarında, ülkenin en büyük polis gücünü oluşturan NYPD, harikulâde güvenlik tedbirleri için hazırlanırken bu hafta BM polisi, Federal Soruşturma Ofisi (FBI) casusları ve Dışişlerine bağlı zımnî servis elemanları da etrafta ağır mesai yapacak.

Yaklaşık 20 bini sivil olmak üzere 55 bin polis çalışanıyla NYPD, haftalar öncesinden hazırlıklarına başladığı BM Genel Konseyi’nin açılışı için bir dizi güvenlik tedbirini uygulamaya sokuyor.

NYPD, BM binasının bulunduğu Manhattan’ın orta doğu kesitini büsbütün trafiğe kapatarak kaldırımların kenarına uzunluktan boya koyduğu metal bariyerlerle BM’ye yakın sokakları güvenlik kordonu altına alıyor.

BM civarında, bilhassa 1. Cadde üzerine kurulan taşınabilir polis gözetleme kulelerinin yanı sıra Genel Konsey haftası boyunca, muhtemel bombalı araç ataklarına karşı birtakım noktalara ağır beton barikatlar yerleştiriliyor.

Özellikle başta ABD Lideri Joe Biden olmak üzere, yüksek muhafazalı devlet liderlerinin kalacağı otellerin civarı ile BM civarındaki değerli bina ve sokak girişlerine siper maksatlı kum yüklü iş kamyonları çekilecek.

BM civarında sokaklar trafiğe kapatılacak

Bu hafta, New York Belediyesi ile NYPD’den yapılan kamuoyu duyurusunda 15 Eylül Cuma saat 06.00 civarında başlayan sokak kapatmalarının 26 Eylül akşamına kadar süreceği uyarısı yapıldı.

BM civarında oluşturulacak “güvenli bölge”ye vatandaşlardan araçlarını ve bisikletlerini bırakmamaları davetinde bulunularak, civarda ikamet eden sakinlerin çöplerini de 21.00’e kadar dışarı çıkarmamaları istendi.

Bu mühlet zarfında Manhattan’ın orta doğu kesitinde 48. ile 42. sokakları ortasında kalan 1. Cadde trafiğe kapatılacak.

Yayalar için de yeniden 1. ve 2. Cadde üzerindeki, 42. ve 49. sokaklar ortasında saat 07.00 ile 21.00 ortası, dünya başkanlarının BM Genel Şurası’nda hitaplarını yaptığı hafta boyunca her gün denetim noktaları oluşturulacak. Bu alana hafta boyunca yalnızca BM kartı bulunan bireyler, diplomatlar, STK temsilcileri, gazeteciler ve süreksiz müsaade alan kümeler girebilecek.

K-9’lar işbaşında

Bu şahıslar de inançlı alana, BM polisi, NYPD, federal casuslar ve bilinmeyen servis çalışanlarının bulunduğu belirli güvenlik noktalarında yapılan kimlik denetimleri ve K-9 köpeklerinin çanta koklaması sonucu geçebilecek.

BM geçiş kartlarının da kendi içinde güvenlik kategorileri bulunuyor. Devlet Liderlerinin yer aldığı delegasyona ve onlara eşlik edecek çalışana VIP geçiş kartları verilirken alt seviye diplomatlar, BM çalışanları, basın mensupları ve davetliler de BM içinde sonlu olarak aşikâr bölgelere erişim sağlayabiliyor.

Geçen yıl 77. BM Genel Konsey açılışı haftasında BM’de toplam 55 bin 580 kişi güvenlik taramasından geçti, bu bireylerin üzerindeki 67 bin 698 eşya arandı. Günlük olarak en yüksek sayı 13 bin 508 kişi ve 13 bin 165 öğe olarak kayıtlara geçti.

BM Geçiş ve Kimlik Ünitesi de geçen yıl, yüzde 43’ü iştirakçi geçişleri, yüzde 38’i diplomat geçişleri, yüzde 16’sı işçi geçişleri ve yüzde 3’ü de medya geçişleri olmak üzere toplam 146 bin 940 kimlik ve geçiş kartı düzenledi.

Araç trafiği kilitlenecek

Bir hafta boyunca bu alanda BM’ye giriş ve çıkış için yalnızca devlet lideri seviyesindeki araç konvoylarının hareketine müsaade verilecek.

Bunların dışında NYPD, Manhattan’ın doğu ve batısında bulunan FDR anayolunun bir kısmı dahil, orta kesitinde birçok cadde ve BM haftası mühletince güvenlik gerekçesiyle trafiğe büsbütün yahut sonlu halde kapalı tutacak.

BM Genel Şura görüşmeleri için gelen önderlerin birçoklarının, kentin en işlek ve lüks caddesi olan 5. Cadde civarındaki otellerde kalması nedeniyle bu bölgelerde de trafik gün içinde neredeyse duracak.

Özellikle kelam konusu devlet liderlerinin özel araçlarının BM binasına hareketleri sırasında, geçişler için polis birçok sokağın ve caddenin köşe başlarında yaya trafiğini de “donma” denilen uygulama ile süreksiz olarak büsbütün durdurabiliyor.

BM Özel Hizmetler Ünitesi, geçen yıl 77. Genel Konsey haftasında 140 devlet ve hükümet liderine, 63 dışişleri bakanına ve öbür 34 VIP iştirakçiye emniyet ve güvenlik sağlama konusunda yardımcı oldu.

Bunlara ek olarak, yüksek yahut orta tehdit seviyesindeki devlet ve hükümet liderlerini taşıyan 745 araç konvoyunun BM yerleşkesine girmesine müsaade verildi.

BM, Doğu Irmağı üzerinden kıyı güvenlik botlarıyla korunacak

NYPD, FBI ve zımnî servis çalışanları tarafından sıkı bir formda karadan korunacak BM binası için ayrıyeten havadan ve denizden de akın tehditlerine karşı daima teyakkuz halinde bulunuluyor.

Başta BM binasının üstü olmak üzere, civardaki birtakım stratejik binaların katlarına keskin nişancılar yerleştirilirken, NYPD’ye ilişkin güvenlik helikopterleri ve insansız hava araçları da kentin üzerinde hava güvenliğini tesis edecek.

Manhattan’ın doğu yakasından geçen Doğu Irmağı üzerinde ABD Kıyı Güvenlik ve NYPD Özel Operasyon ünitelerine ilişkin silahlı botlar, BM Genel Konseyi’nin açılışı boyunca vazife yapacak.

BM Genel Konsey haftasında bilhassa dünya önderlerinin katıldığı yüksek seviyeli toplantıların yapıldığı günlerde, alınan fevkalâde güvenlik tedbirleri çerçevesinde Doğu Irmağı, kuzeyde 59. Sokak üzerinde bulunan Queensboro Köprüsü ile güneyde 35. Sokak ortası büsbütün yüzen vasıta trafiğine kapatılıyor.

Normal vakitlerde ise Doğu Irmağı üzerinde hareket eden vasıtalardan, BM binasının kıyısına 150 metre açıktan geçmeleri isteniyor. Bu alana giriş için kıyı güvenlik ünitelerinden müsaade alınması gerekirken, bu düzenlemeyi ihlal edenler 50 bin dolar para yahut mahpus cezası ile karşı karşıya kalabiliyor.

BM binası etrafı protestolara sahne oluyor

BM Genel Heyeti haftasında, diplomasi trafiğinin yoğunluğu kadar, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kümeler da memleketler arası topluluğa seslerini duyurmak için BM binası etrafında şov düzenleyebiliyor.

Eylemciler, başta 1. ve 2. Cadde ortasındaki Dağ Hammarskjold Plaza parkı başta olmak üzere BM binasının karşısındaki sokaklarda ve 2. Cadde üzerinde, polis kordonu içinde şovlar yapabiliyor. Bu bölgenin dışında devlet liderlerinin kaldığı otel önleri de dayanak yahut protesto şovlarına sahne olurken diplomatik misyonların bulunduğu bina önlerinde de protesto düzenlenebiliyor.

Bu yıl bilhassa, iklim savunucularının BM ve New York’un belirli bölgelerinde tesirli formda şov düzenlemesi bekleniyor.

Her yıl dünya önderlerini ABD’nin New York kentinde bir ortaya getiren BM’nin 78. Genel Heyet görüşmeleri, 19 Eylül’de başlayacak. Görüşmelere, bu yıl 150’den fazla devlet ve hükümet lideri katılacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34