İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Nail Olpak: ” İstikrarlı büyümeye devam ederek sanayi ve ihracatta yükseliş trendine girmeliyiz”

Dış Ekonomik İlgiler Şurası (DEİK) Lideri Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı 2. çeyrek büyüme sayılarına ait yazılı bir kıymetlendirme yaptı.

Nail Olpak: ” İstikrarlı büyümeye devam ederek sanayi ve ihracatta yükseliş trendine girmeliyiz”
02 Eylül 2023 - 1:36


Dış Ekonomik Alakalar Konseyi (DEİK) Lideri Nail Olpak, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 yılı 2. çeyrek büyüme sayılarına ait yazılı bir kıymetlendirme yaptı.

Olpak değerlendirmesinde şunları söz etti:

“Bugün açıklanan büyüme sayılarına nazaran 2023’ün ikinci çeyreğinde GSYH’nin geçen yılın tıpkı devrine nazaran % 3,8 oranında artış göstermesi, istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme açısından epey müspet bir tablo ortaya koyuyor. Birinci çeyrekteki yüzde 3,9’luk büyümenin akabinde ikinci çeyrekte de büyümenin devam etmesi ile birlikte 2010 yılından beri kesintisiz büyüme performansı gösteren Türkiye iktisadı, 2023 yılının birinci yarısında global ve bölgesel zorluklara karşın büyümesini sürdürmeyi başardı.

Özellikle global olarak ekonomik ve ticari faaliyetlerin azaldığı bir devirde olduğumuzu da göz önünde bulundurmalıyız. ABD, Çin ve Avrupa Birliği üzere global iktisadın lokomotifi olan bölgelerin iktisadi faaliyetlerinin azaldığı, global ticaretteki büyümenin tarihî ortalamanın altında olduğu sıkıntı bir periyotta, bu umut verici  büyüme performansımızı elbette iş dünyası temsilcileri olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Lakin ayrıntılara baktığımızda ise endüstrinin ve ihracatın daralması üzere dilek etmediğimiz gelişmelerin yaşandığına da şahit oluyoruz. 

Büyümenin ayrıntılarına baktığımızda, talep tarafını değerlendirdiğimizde GSYİH’nin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan hane halkı tüketimi %15,6 oranında artarken, yatırımlar % 5,1 oranında artış göstermiştir. Mal ve hizmet ihracatı % 9 oranında daralırken ithalatın % 20,3 artmasıyla net ihracatın büyümeye negatif katkıda bulunduğunu görüyoruz. İhracatta son 2 çeyrekte de bir düşüş vardı fakat bu sefer makasın biraz daha açıldığını gözlemlemekteyiz ki, global ticaretteki daralmanın bunda tesirli olduğunu kıymetlendiriyoruz.

Üretim tarafında ise endüstrideki üretimin daraldığını görmekteyiz ki, bu data de bize konut ödevlerimizin olduğunu gösteriyor. Sanayi daralırken, büyümenin sürükleyicisi inşaat, perakende ticaret ve hizmet kesimleri oldu.

Önümüzdeki periyotta büyümenin istikrarlı olması, iç ve dış talep açısından istikrarlı bir biçimde artması son derece kıymetli. Bunun için de yatırım ve ihracata dayalı büyüme performansı için iş dünyası olarak elimizden gelen çabası göstermenin eforu içindeyiz. 

Ayrıca DEİK olarak hazırlık çalışmalarına katkı sağladığımız Orta Vadeli Programın yakın bir vakitte açıklanmasını bekliyoruz. Kelam konusu program ile cari açık, bütçe açığı ve enflasyon üzere meselelerimizin ile orta vadeli bir bakış açısı ile makul bir istikrara getirilmesini ve atılacak yapısal ıslahat adımları ile en değerlisi inanç ögesini pekiştirmesini bekliyoruz.  Böylece endüstrideki üretimin artırılarak daha fazla ihracat yapılmasının da önümüzdeki periyotta mümkün olacağına inanıyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34