İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Mevlana’nın Huzurunda 250 Semazen Aynı Anda Sema İcra Etti

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Şenliği kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla düzenlediği 20. Memleketler arası Konya Mistik Müzik Şenliği, “Vuslat Yürüyüşü” ve 250 semazenin Mevlana Meydanı’nda birebir anda icra ettiği sema ayini şerifiyle başladı.

Mevlana’nın Huzurunda 250 Semazen Aynı Anda Sema İcra Etti
25 Eylül 2023 - 2:24


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Şenliği kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla düzenlediği 20. Memleketler arası Konya Mistik Müzik Şenliği, “Vuslat Yürüyüşü” ve 250 semazenin Mevlana Meydanı’nda tıpkı anda icra ettiği sema ayini şerifiyle başladı. Konya’dan ve Konya dışından binlerce konuğun ilgiyle takip ettiği programda manevi atmosfer ağır formda hissedildi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, 30 Eylül’e kadar birbirinden farklı etkinliklerle sürecek Konya Mistik Müzik Şenliği için tüm Türkiye’yi Konya’ya davet etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye Kültür Yolu Şenliği kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi ile birlikte düzenlediği 20. Milletlerarası Konya Mistik Müzik Şenliği Mevlana Meydanı’nda düzenlenen açılış merasimiyle başladı.

Festivalin açılış aktiflikleri kapsamında birinci olarak Alaaddin Tepesi’nden Mevlana Meydanı’na kadar 250 semazen ile birlikte “Vuslat Yürüyüşü” gerçekleştirildi. Yürüyüşe; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ender Alpaslan, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı, belediye liderleri, protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Mevlana Meydanı’nda düzenlenen açılış programında Türk Tasavvuf Musikisini ve Folklorunu Araştırma ve Yaşatma Vakfı tarafından sanatçı Ahmet Özhan riyasetinde “Halvet-i Devranı” isimli dua ve zikir program ilgiyle takip edildi.

250 SEMAZEN SEMA AYİNİ İCRA ETTİ

Programın sonunda ise Konya en özel günlerinden birini daha yaşadı. 250 semazenin birebir anda sema ayini şerifi icra ettiği programda manevi atmosfer ağır formda hissedildi. Programı Konya’dan ve Konya dışından binlerce vatandaş ilgiyle takip etti.

BAŞKAN ALTAY TÜM TÜRKİYE’Yİ KONYA’YA DAVET ETTİ

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Mevlana Meydanı’nda 250 semazenle sema ayini şerifi icra edildi. Tüm Konyalılar ve konuklarımız de buna eşlik etti. Sahiden manevi iklimi yine yaşadığımız bir gün oldu. Mistik Müzik Şenliğimiz 30 Eylül akşamına kadar kesintisiz bir biçimde devam edecek. Tüm Türkiye’yi mistik müzik şenliğimize bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

Mevlana Meydanı’ndaki programı takip eden vatandaşlarla ise ortaya çıkan manevi iklimi hissetmekten ötürü büyük memnunluk duyduklarını söyledi.

250 semazenin iştiraki ile gerçekleşen sema ayini şerifi 24 Eylül saat 17.00’de Mevlana Meydanı’na tekrar icra edilecek.

BÜYÜKŞEHİR TAŞ BİNA’DA EBRU MAPPİNG GÖSTERİSİ

Öte yandan şenlik kapsamında Ebru Sanatkarı Garip Ay tarafından Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen tarihi Taş Binaya Ebru Mapping Gösterisi yansıtıldı. Taş Bina’daki ebru gösterisi 27 Eylül’e kadar her gün saat 19.15’te sanatseverin beğenisine sunulacak.

30 Eylül Cumartesi gününe kadar sanatseverlerle buluşacak şenlik kapsamında Türkiye başta olmak üzere Afrika’dan, Orta Doğu’dan ve Türk coğrafyalarından kümeler ve sanatkarlar birbirinden özel konserler ve etkinlikler gerçekleştirecek. Sanatseverler şenlik için ayrıntılı bilgilere “mistik.kulturyolufestivalleri.com” adresinden ulaşabiliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34