İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Memur-Sen, Hakem Heyetinin Kararına Şerh Koydu !

Memur ve emekli artırımında reaksiyonlar sürerken, Memur-Sen İşveren/Hakem Heyetinin aldığı karara şerh koyduğunu açıkladı. 

Memur-Sen, Hakem Heyetinin Kararına Şerh Koydu !
01 Eylül 2023 - 23:12

Memur ve emekli artırımında yansılar sürerken, Memur-Sen İşveren/Hakem Heyetinin aldığı karara şerh koyduğunu açıkladı.

“Hakem Konseyi tarafından açıklanan haksız karar ile bir aydır süren toplu mukavele devri sonuçlandı” diyen Memur-Sen yetkilileri, 7. Devir Toplu Mukavele Görüşmeleri hakkında yeni bir açıklama yayınlandı. “Bilindiği üzere Memur-Sen Konfederasyonu olarak, Kamu Patronunun piyasa gerçekliğinden uzak, enflasyon beklenti ve verisini dikkate almayan, kamu vazifelilerinin enflasyon altında ezilmesini öngören yüzdelik artırım sayılarını reddetmiş; kazanımlarımızı garanti altına alan 50 hususun yer aldığı Toplantı Tutanağı ile süreci uzlaşmazlıkla sonuçlandırmıştık. Kamu vazifelileri ve emeklilerine yönelik 2024 ve 2025 yılları maaş/ücret artışı, Refah hissesi ve enflasyon farkının artırımı geçtiği aydan itibaren artırımlı ödenmesi ve kira yardımı, dini bayram ikramiyesi, bozulan fiyat skalasının düzeltilmesi üzere birçok teklifimiz reddedilerek; tüm itirazlarımıza, açıklamalarımıza, ısrarlı karşı duruşumuza ve karşı oylarımıza karşın Kamu İşvereni’nin teklifi, Hakem Konseyi tarafından değiştirilmeden ‘noter usulüyle’ belirlenmiştir” dedi.

Toplu Kontrat Kanunu’nun ve Kamu Vazifelileri Hakem Heyeti

Açıklamada şu sözlere yer verildi, “Toplu mukavele süreçleri, 4688 sayılı Kanun’un ve Hakem Kurulu’nun yapısının değişmesi gerektiğini bir sefer daha göstermiştir. Hakem Şurası, somut ekonomik bilgiler ve piyasa gerçekleri karşısında adil olanı verme noktasında hakkaniyetli davranması gerekirken; ismi ve Kanun’daki tarafsızlığı ile uyuşmayan bir halde Kamu Patron Heyeti halinden çıkamamıştır. Kamu Vazifelileri Hakem Heyeti, maşeri vicdanın sesine değil, kamu patronunun teklifine nazaran karar vermiştir. Toplu Mukavele Kanunu’nun ve Kamu Vazifelileri Hakem Heyeti’nin, 6 milyonu aşan kitlenin yükünü taşıyacak bir yapıda olmadığı bir kere daha görülmüştür. 4688 sayılı Kanun’un mevcut halinin, kamu vazifelilerinin sıkıntılarını çözecek mühlete, sürece ve geleceğe dair beklentilerine cevaz vermeyecek halde olduğu ve yetkili konfederasyonla çalışılarak revize edilmesi toplu mukavele kararımızla ortaya konulmuştur”

Memur-Sen, Hakem Heyetinin Kararına Şerh Koydu !

Memur-Sen Olarak Kabul Etmiyor ve Şerh Koyuyoruz

“Memur-Sen olarak; imza altına aldığımız ve mutabakatla sonuçlandırdığımız toplu kontrat görüşmelerinin tamamında, Merkez Bankası enflasyon beklentilerinin üzerinde bir orana imza atmıştık. Ancak Hakem Heyeti, Kamu Patronunun yüzdelik teklifinin yerinde ve yürütülebilir olduğu gerekçesiyle, yüzdelik artırım oranını motamot koruyarak Merkez Bankası tarafından açıklanan %33 enflasyon beklentisiyle çelişen ve kamu görevlilerini enflasyonun altında ezdirecek kararıyla “Kamu Patronu Hakem Kurulu” olduğunu ikrar etmiştir. Kamu vazifelilerinin maaş/ücret artışının enflasyon beklenti ve kestirimlerinin altında kaldığı, enflasyon farkının müjde üzere lanse edilmesinin sağlıklı olmadığı tarafımızca her basamakta tespit ve tabir edilmişken, İşveren/Hakem Heyetinin kamu vazifelileri kayba uğratacak, gerçeği görme ve hakikat teklifi getirme iradesinden uzak kararını kabul etmiyor ve şerh düşüyoruz” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34