İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

MASİS Başkanı İlci: Madenciliğe ilişkin ciddi kaygılar taşıyoruz

Maden Sanayii Patronları Sendikası (MASİS) İdare Şurası Lideri Naci İlci, “Toplumumuzdaki olumsuz algı ile ulusal ve milletlerarası yatırımları askıya alma noktasına getiren yasal düzenlemeler nedeniyle madenciliğin geleceğine ait önemli…

MASİS Başkanı İlci: Madenciliğe ilişkin ciddi kaygılar taşıyoruz
17 Eylül 2023 - 19:00

Maden Sanayii Patronları Sendikası (MASİS) İdare Şurası Lideri Naci İlci, yaptığı yazılı açıklamada, madencilik kesiminin birinci ve tek patron sendikası MASİS üyelerinin ülke iktisadına toplam katkısının 3,5 milyar doların üzerinde olduğunu, Türkiye’nin toplam altın üretiminin yarıdan fazlasının MASİS üyelerince gerçekleştirildiğini aktardı.

Kamuoyunda yıllardan beri madenciliğe karşı olumsuz bir algının hakim olduğunu, madenciliğin kıymetinin gereğince anlaşılmadığını söz eden İlci, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan Orta Vadeli Ekonomik Program’da madenciliğe özel bir vurgunun yapılmış olması dalımız açısından umut verici. Böylece ülkemizin ekonomik performansı üzerinde madencilik dalının ne kadar tesirli olduğu en yetkili makamca teyit edilmiş oldu. Ulusal kaynakların iktisada kazandırılmadığı hiçbir programın muvaffakiyete ulaşması kelam konusu değildir. Bu niyetle madenciliği kamu faydasına faaliyet olarak tanımlayan, ulusal kaynakları aramayı ve üretmeyi stratejik bir iktisat siyaseti sayan ve madencilik bölümünün sürdürülebilirliğini odağına almış bir iktisadi programın uygulamaya konması, karamsarlık içindeki madenciliğe yeni bir can suyu olacaktır.”

“Çevre ve madenin her ikisinden de vazgeçme lüksümüz yok”

Tarım ve Orman Bakanlığının yeni yasama yılında madencilik faaliyetlerini sonlandıran bir yasal düzenlemeye gideceği istikametindeki söylentilerin dalda önemli tasaya yol açtığını belirten İlci, “Toplumumuzdaki olumsuz algı ile ulusal ve milletlerarası yatırımları askıya alma noktasına getiren yasal düzenlemeler nedeniyle madenciliğin geleceğine ait önemli telaşlar taşıyoruz. Ormanlarımızın yalnızca binde üçünde maden üretimi yapılırken tüm ormanlarımızın tahribata uğratıldığına yönelik olumsuz algı, ulusal kaynakların iktisada kazandırılması uğraşını gölgeliyor. Bunun için madenciliğe kamu faydası penceresinden bakılmalı. Etraf ve madenin her ikisinden de vazgeçmek üzere bir lüksümüz kelam konusu olamaz. Gerek toplum gerekse kamu otoritesi hususa olan yaklaşımlarını bu nitekim hareketle belirlemek durumunda” değerlendirmesini yaptı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34