İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Lityum devinden 4,3 milyar dolarlık satın alma teklifi

Dünyanın en büyük pil metali üreticisi Albemarle Avustralyalı lityum şirketi Liontown’u satın almak için teklifini yüzde 20 oranında artırarak 4,3 milyar ABD dolarına çıkardı. Teklif sonrası Liontown’un muahedeyi kabul etmeyi değerlendirdiği…

Lityum devinden 4,3 milyar dolarlık satın alma teklifi
04 Eylül 2023 - 8:36

Avustralyalı lityum maden şirketi Liontown Resources Ltd., dünyanın en büyük pil metali üreticisi Albemarle Corp.’tan 6,6 milyar Avustralya doları pahasında (4,3 milyar ABD doları) yeni bir satın alma teklifini kabul etmeye istekli olduğunu söyledi.

Liontown’dan Pazartesi günü yapılan açıklamada, Albemarle’a yaptığı nakit teklifini son sefer yüzde 20 oranında artırması sonrası inceleme etabına müsaade verildiğini açıkladı. Avustralyalı madencilik şirketinin payları Sidney’de yüzde 8,8 artış göstererek Mart ayından bu yana en büyük yükselişini kaydetti.

Yapılacak muhtemel bir muahedenin, yeni kurulan yahut daha evvel az bilinen şirketlerin pay fiyatlarının metale yönelik artan talebin ortasında 10 kattan fazla arttığı Avustralya lityum dalındaki çarpıcı yükselişi güçlendirmesi bekleniyor.

Yaşanan lityum yarışı madencilik ağır topları, pil üreticileri ve Rio Tinto’dan Tesla’ya kadar araba üreticilerinin erken etap yahut üretim öncesi projeleri olan firmalarla muahede peşinde koşmasını sağlıyor.

Perth merkezli Liontown, dünyanın en büyük lityum ihracatçısı olan Avustralya’daki en umut verici erken kademe lityum projelerinden birine sahip. Şirket Tesla ve Ford Motor üzere devlerler tedarik mutabakatlarına sahip.

Halihazırda Avustralya’daki lityum madenlerinde paylara sahip ve ülkede bir sürece tesisi bulunan ABD merkezli Albemarle, Liontown’un tüm özsermayesini pay başına 3 Avustralya dolarından satın almayı teklif etti. Şirket Mart ayında pay başına 2,50 Avustralya doları teklif etmişti.

Elektrikli araç pillerinin kıymetli bir bileşeni olan lityum fiyatları geçtiğimiz yılın sonlarında görülen tepe düzeyinden yarı yarıya oranında düşmüştü. Bu birtakım madencilerin pay kıymetlerinde düşüşe neden olmuş ve daha pak güce geçişin kıymetli bir kesimi olan muahede faaliyetlerinin artmasına yardımcı oldu.

Wilsons Advisory analistleri Sam Catalano ve James Karakatsanis tarafından mutabakatla ilgili geçilen bir bilgi notunda “Bir mutabakata varılması ihtimali kıymetli ölçüde arttı. Bu teklif, lityum bölümünü destekleyen temellerin sağlam kaldığına ve bölümdeki son pay fiyatlarındaki zayıflığın bir dizi satın alma fırsatı sunduğuna dair kıymetli bir gösterge olarak görülmeli” sözleri kullanıldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34