İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Kuru incirde ihracat hedefi 300 milyon dolar

Cennet meyvesi kuru incirde yeni döneme başlama heyecanı yaşanıyor.

Kuru incirde ihracat hedefi 300 milyon dolar
07 Eylül 2023 - 22:48


Cennet meyvesi kuru incirde yeni döneme başlama heyecanı yaşanıyor. Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya başkanı olduğu kuru incirde 2023 rekoltesinin 2022 yılı düzeylerinde olacağı öngörüldü.

91 bin ton olan 2022 rekoltesinden bugüne kadar 68 bin 593 ton karşılığı 244 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını belirten Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, bir evvelki döneme nazaran ölçü bazında yüzde 7, bedel olarak ise yüzde 2 artış başarısı gösterdiklerini lisana getirdi.

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin İstişare Niteliğinde Genel Şura Toplantısında konuşan Lider Işık, 2023 rekoltesinin 2022 yılıyla benzerlik gösterdiğini, kuru incirin kalitesinin de ihracat için son derece uygun olduğunu söz etti. Işık, “2023/24 döneminde ölçü bazında 75 bin ton ihracat ve 300 milyon dolar döviz geliri hedefliyoruz. Ülkemizin ortalama kilogram ihraç fiyatı 1,5 dolar iken biz bu kaliteli kuru incirimizi 5 doların üzerinde satarak katma pahalı eser ihracatına büyük katkıda bulunmak istiyoruz. Yeni dönemimiz üreticilerimize, tüccarlarımıza ve ihracatçılarımıza iyi olsun” diye konuştu.

Kuru incirde en büyük ihraç pazarları Avrupa Birliği’nde aflatoksin ve okratoksin denetim sıklığının yüzde 30’a çıkarıldığını hatırlatan Lider Işık kelamlarını şöyle sürdürdü; “Kuru incir ihraç ederken karşılaşabileceğimiz riskleri yönetmek için ağır bir mesai harcıyoruz. Sonuçta kapalı bir eseri ihraç ediyoruz. Ülkemizde üreticiler, çengelciler, tüccarlar ve ihracatçılar hakikat bir zincir kurmalıyız. İhracatçılar olarak eser alırken denetim etmeliyiz. Üreticilerden eseri alan çengelcilerin denetimlerini yapabilmeleri için bütçe dahilinde UV lambalar satın alarak dağıtımına karar verdik. Bu lambalardan Aydın Ticaret Borsası ve Nazilli Ticaret Borsası’da alacak ve çengelcilere ve tüccarlara dağıtacak. Bu biçimde sağlıklı bir eser alım siyasetini başlatmış olacağız.”

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin Müracaat Niteliğindeki Genel Heyet Toplantısında, 2023/24 dönemi kuru incir döneminin Ekim ayının birinci haftasının sonunda başlaması tarafında bir tavsiye kararı alındı. Kelam konusu karar Ticaret Bakanlığı’na sunulacak. Son kararı Ticaret Bakanlığı söyleyecek.

 

Kuru incir ihracatında ABD lider 

Türkiye’den kuru incir ihracatında 2022/23 döneminde dorukta 39,7 milyon dolarlık fiyatla Amerika Birleşik Devletleri yer aldı. ABD’ye kuru incir 2021/22 döneminde tıpkı periyotta 31,9 milyon dolar olmuştu. ABD’ye kuru incir ihracatı yüzde 24 artış gösterdi.

Kuru incir ihracatında ikinci sırada 28,5 milyon dolarla Fransa yer alırken, Almanya 27,3 milyon dolarlık fiyatla üçüncü basamağın sahibi oldu.

 

Çin’e kuru incir ihracatında rekor artış

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin amaç pazar olarak belirlediği ve uzun yıllardır tanıtım çalışmaları yaptığı Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik uğraşlarının meyvelerini 2022/23 döneminde aldı. Çin Halk Cumhuriyeti’ne kuru incir ihracatı yüzde 184’lük rekor artışla 3,1 milyon dolardan 9,6 milyon dolara yükseldi. Çin Halk Cumhuriyeti bu artışla kuru incir ihracatında ölçü bazında dördüncü sıraya yükseldi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34