İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasaların radarında petrol var

Global piyasalar kıymetli merkez bankalarının kararlarının açıklanacağı haftada para siyasetine yönelik yönlendirmeleri beklerken petrol tarafındaki gelişmeleri de yakından izliyor.

Küresel piyasaların radarında petrol var
19 Eylül 2023 - 8:12

Küresel piyasaların bir dizi faiz artışını beklediği haftanın ikinci süreç gününde global Borsalar genel olarak düşüşte.

Pazartesi resmi tatil nedeniyle süreç görmeyen Japon Nikkei 225 yüzde 1 ekside. Çin ve Hong Kong endeksleri de daha hudutlu kayıplarla süreç görüyor. ABD vadeli endeksleri de dünkü yatay kapanışların akabinde negatif bölgede seyrediyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1,253 düzeyinde, fazla değişim göstermedi.

Petrol fiyatları arz sıkışıklığı ile yükseldi

Petrol fiyatlarındaki ralli bugün prestijiyle sürat kazanırken, Brent petrolün varil fiyatı kasım ayından bu yana birinci defa 95 doları aştı. Rafineriler talepteki mevsimsel artış öncesinde kâfi ölçüde dizel üretmekte zorlanırken, fizikî varillerin primleri de artıyor.

Piyasadaki sıkışıklık artarken, ortalarında Chevron Corp. İcra Şurası Lideri Mike Wirth üzere isimler petrolde 100 dolarlık düzeylerin dönebileceğini öngörmeye başladı.

Ham petrol fiyatları, Suudi Arabistan ve Rusya’nın stokları boşaltmak ve fiyatlarda toparlanma sağlamak emeliyle ihracatı kısıtlamasıyla haziran ortasından bu yana yüzde 30’dan fazla artış kaydetti. Dünyanın en büyük iki iktisadı olan ABD ve Çin’deki görünümün uygunlaşması de petrolün paha yararını destekledi.

Enerji maliyetlerindeki artışın enflasyonist baskıları artırmak ve merkez bankacılarının karşı karşıya olduğu vazifesi zorlaştırmak üzere riskleri bulunuyor. Saxo Capital Markets Stratejisti Charu Chanana, “Kısa vadede 100 dolara yükselme riski mevcut momentumla birlikte artıyor olabilir lakin bunun sürdürülebilir olacağına pek inanmıyoruz. Daha yüksek enflasyon daha sıkı para siyasetleri manasına gelebilir ve OPEC+ talep tarafını denetim edemez” değerlendirmesini yaptı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34